NFZ informuje o utrudnieniach w wystawianiu i realizowaniu e-recept

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2019 11:53

W piątek (13 grudnia) na stronie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowano komunikat o „czasowych utrudnieniach z wystawianiem oraz realizacją recept”.

Pojawiły się „czasowe utrudnienia z wystawianiem oraz realizacją recept”. Fot. PTWP

Jak informuje Fundusz "mogą występować czasowe utrudnienia związane z wystawianiem i realizacją e-recept i komunikacją z Systemem e-zdrowie. Trwają intensywne prace zmierzające do przywrócenia poprawnego działania systemu".

Więcej: nfz.gov.pl

Przypomnijmy, że System PUE ZUS służący do elektronicznego wystawiania zwolnień lekarskich także miał problemy z funkcjonowaniem, w listopadzie. Stąd wyrażane wówczas obawy lekarzy, czy podobne kłopoty nie dotkną systemu także po wprowadzeniu obowiązkowej e-recepty.

Obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wejdzie w życie od 8 stycznia 2020 r.

Ostatecznie Ministerstwo Zdrowia zgodziło się na przyjęcie rozwiązania, że w określonych przypadkach recepty będą również po ww. dacie wystawiane w postaci papierowej.

Dotyczy to: recept w ramach tzw. importu docelowego, recept dla osób o nieustalonej tożsamości, recept transgranicznych (do końca 2020 r.), recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej), braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do internetu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum