Ministerstwo Zdrowia ocenia pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu e-recepty

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 15:52

Do 31 stycznia 2019 oku wpłynęło blisko 190 000 e-recept, z czego aż 2/3 z województwa mazowieckiego. Równocześnie rozpoczęło się stopniowe włączanie placówek leczniczych do platformy e-zdrowie (P1) tak, aby lekarze mogli wystawiać e-recepty - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia ocenia pierwszy miesiąc funkcjonowania systemu e-recepty
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że Ministerstwo Zdrowia do kwietnia br. udostępni darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego będzie można realizować recepty i wysyłać do systemu e-zdrowie Dokumenty Realizacji Recepty (DRR). Fot. PTWP

1 stycznia 2019 roku w całej Polsce wdrożono system e-recepty w aptekach i punktach aptecznych. Po pierwszym miesiącu 99% aptek i punktów aptecznych w Polsce jest już podłączonych do platformy e-zdrowie (P1) i może realizować e-recepty. W praktyce oznacza to, że niemal każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, jest rejestrowana w systemie i udostępniana pacjentowi - po zalogowaniu - na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl.

Ostateczny termin wdrożenia e-recepty upływa 31 grudnia 2019 roku.

Obecnie 102 placówki lecznicze z 73 miast w Polsce wystawiają pacjentom elektroniczne recepty i liczba ta każdego dnia rośnie, gdyż do systemu e-zdrowie (P1) podłączane są sukcesywnie kolejne podmioty - podaje Ministerstwo Zdrowia w informacji przekazanej mediom.

- Cel na rok 2019 to włączenie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć, czyli miejsc, gdzie będą wystawiane e-recepty do systemu e-zdrowie (P1) tak, aby wszyscy lekarze mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne recepty. Wierzę, że ten cel zrealizujemy, gdyż środowisko medyczne w Polsce jest otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań. Naszą rolą jest zadbanie o to, aby korzyści z nich płynące były widoczne dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za informatyzację.

Recepty elektroniczne otrzymało dotychczas ponad 32 000 pacjentów. Pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają e-recepty - informacja o nich pojawia się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl. Placówka lecznicza i lekarz może wystawiać elektroniczne recepty, gdy tylko dopełni formalności związanych z podłączeniem oprogramowania gabinetowego do systemu e-zdrowie (P1).

Resort zdrowia strategię wdrażania e-recepty oparł na doświadczeniach innych krajów, które pokazują, że duże projekty informatyczne w ochronie zdrowia należy realizować etapami.

Dlatego głównym zadaniem w 2018 r. było zbudowanie sieci akceptacji do realizacji e-recept. W praktyce chodziło o to, aby zapewnić że każdy pacjent wychodzący od lekarza z e-receptą ma 100% gwarancję iż zrealizuje ją w dowolnej aptece w Polsce. To zadanie zostało wykonane dzięki partnerskiej współpracy ze środowiskiem farmaceutycznym - stwierdza Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister Janusz Cieszyński poinformował również, że Ministerstwo Zdrowia udzieli wsparcia środowisku farmaceutycznemu i medycznemu, i do kwietnia br. udostępni darmowe narzędzie za pośrednictwem którego będzie można realizować recepty i wysyłać do systemu e-zdrowie Dokumenty Realizacji Recepty (DRR).

- Aplikacja, nad którą pracujemy będzie łatwa i intuicyjna w obsłudze oraz dostępna dla wszystkich przedstawicieli środowiska medycznego i farmaceutycznego bez jakichkolwiek opłat. Aby pomóc w wypełnianiu nowego obowiązku przygotujemy również filmy instruktażowe, w których krok po kroku pokażemy, jak z niej korzystać - zapewnia Janusz Cieszyński.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum