Ministerstwo Cyfryzacji: Profil Zaufany i aplikacja mObywatel w Twojej przychodni

Autor: Ministerstwo Cyfryzacji/ Rynek Zdrowia • • 07 września 2019 13:59

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w sobotę (7 września) wchodzą w życie kluczowe przepisy dotyczące e-zdrowia.

Ministerstwo Cyfryzacji: Profil Zaufany i aplikacja mObywatel w Twojej przychodni
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zauważa resort cyfryzacji, 34 proc. Polaków uważa, że internet w większym stopniu powinien być wykorzystywany w obszarze zdrowia i e-medycyny - tak wynika z badania "Internet w życiu Polaków". Nowe przepisy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom. Przygotowane w Ministerstwa Zdrowia regulacje to największy w historii pakiet zmian, które posłużą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

- Na tych zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie - założenie profilu zaufanego (PZ) będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta (IKP - pacjent.gov.pl) - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. IKP to internetowa aplikacja, w której można znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie profil zaufany. Aby go założyć, wystarczy wejść na stronę www.pz.gov.pl.

Uprawnienia do potwierdzania profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ - nowe powstaną w przychodniach lekarskich. Obecnie w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

Dzięki nowym przepisom w przyszłości kolejną funkcjonalność będzie mogła zyskać aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. Wchodząca w życie ustawa daje m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się).

Już obecnie mObywatel (na system Android 6.0 wzwyż) daje dostęp do listy niezrealizowanych eRecept. Kolejna, na pozór niewielka, a bardzo użyteczna zmiana to wprowadzenie możliwości zrealizowania eRecepty z użyciem e-dowodu osobistego.

Więcej: www.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum