Minister Boni zapowiada: 1 stycznia ruszy Centralny Wykaz Ubezpieczonych - do lekarza bez RMUA

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2012 13:40

Jak zapowiada minister Michał Boni, od początku 2013 roku zacznie działać Centralny Rejestr Ubezpieczonych. U lekarza nie będziemy musieli pokazywać druków RMUA.

Nad uchwaloną przez Sejm 27 lipca nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza Centralny Wykaz Ubezpieczonych, pracuje w czwartek Senat. System pozwoli na sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych jest ubezpieczona.

Boni mówił, że w środę (1 sieprnia) komisja senacka zaakceptowała nowelizację i będzie ona kolejnym punktem trwających obrad Senatu.

- Liczę, że Senat ten projekt przyjmie i będzie mógł on zostać skierowany do podpisu prezydenta - powiedział Boni.

Zaznaczył, że Centralny Wykaz Ubezpieczonych "od strony technicznej 1 stycznia 2013 roku na pewno będzie gotowy". Przypomniał, że to Sejm podczas swoich prac nad projektem przesunął start systemu. Rząd chciał, żeby wszedł w życie wcześniej - jeszcze jesienią 2012 roku.

- Nie mam żadnych obaw do wdrożenia tego projektu po jego przyjęciu - mówił minister.

Zgodnie z nowelą placówki służby zdrowia będą mogły sprawdzić uprawnienia pacjentów w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. Kontrola będzie bazowała na numerach PESEL.

- Nie wystarczy samo podanie numeru; rejestrująca nas osoba będzie też sprawdzała tożsamość - czy nie ma próby skorzystania z cudzego numeru - wyjaśnił Boni.

Przypomniał, że pozostanie też możliwość okazania dotychczas stosowanych dokumentów ubezpieczenia - np. druku od pracodawcy o opłaceniu składek czy np. legitymacji rencisty.

- Będzie też można złożyć oświadczenie, że podlega się ubezpieczeniu w sytuacji, gdy prawa do ubezpieczenia nie będzie można zweryfikować, np. z powodu awarii technicznej systemu - tłumaczył Boni.

W jego ocenie najistotniejsza jest zmiana systemowa - że weryfikacja prawa do ubezpieczenia zdrowotnego zostanie przeniesiona z lekarzy, szpitali, przychodni klinik na Narodowy Fundusz Zdrowia.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja, którą w czwartek zajmuje się Senat, zakłada, że od 1 stycznia 2013 roku świadczeniodawca będzie mógł drogą elektroniczną zweryfikować, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, czy też nie.

Czytaj też. Michał Boni: 1 września będzie działał system weryfikacji ubezpieczenia zdrowotnego

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum