Michał Morek: pandemia przyspieszyła zmiany w polskich aptekach

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: Rynek Zdrowia29 listopada 2022 13:40

Jednym z nowych rozwiązań wprowadzanych do opieki farmaceutycznej jest tzw. przegląd lekowy. - Polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii - wyjaśnia Michał Morek, kierownik działu opieki farmaceutycznej w sieci franczyzowej Dr. Max. Dodaje, że na razie to jeszcze pilotaż. Po jego zakończeniu usługa oferowana będzie w wybranych aptekach.

Michał Morek: pandemia przyspieszyła zmiany w polskich aptekach
Michał Morek. Fot. PTWP
  • Pandemia przyspieszyła pewne zmiany w aptekach, m.in. wprowadzono szczepienie przeciw Covid-19, a także w ostatnich latach e-receptę i e-skierowanie - Michał Morek podaje przykłady zmian w polskich aptekach
  • Rozmówca Rynku Zdrowia wskazuje także na znaczenie tzw. przeglądu lekowego, który polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii
  • - Po zakończeniu pilotażu przeglądu lekowego będzie to usługa oferowana w wybranych aptekach – wskazuje Morek

Spore zmiany na rynku aptecznym

Michał Morek zwraca uwagę, że przez ostatnie dwa lata wiele się zmieniło na rynku aptecznym.

- Pandemia przyspieszyła pewne zmiany, m.in. wprowadzono szczepienie przeciw Covid-19. W ostatnich latach zostały także wprowadzone e-recepta i e-skierowanie. To wszystko spowodowało, że dzisiaj w aptekach możemy zaoferować e-usługi - tłumaczy.

Podkreśla, że przełomem było szczepienie przeciw Covid-19 w aptekach, wprowadzone 1,5 roku temu. - Pacjenci z zadowoleniem i z zaciekawieniem przyjęli to rozwiązanie, bo daje możliwość zaszczepienia się nieopodal domu, więc chętnie z niego korzystają. Dodatkowo w aptekach możemy szczepić się od dwóch sezonów przeciwko grypie. I tą usługą jest zainteresowanie, co w efekcie powinno poprawić poziom wyszczepialności.

Przegląd lekowy w wybranych aptekach

Rozmówca Rynku Zdrowia wskazuje także na znaczenie tzw. przeglądu lekowego, który polega na tym, że farmaceuta analizuje dobór leków zaordynowanych pacjentowi i czuwa nad bezpieczeństwem farmakoterapii.

- Po zakończeniu pilotażu przeglądu lekowego będzie to usługa oferowana w wybranych aptekach. Ma zapobiegać polipragmazji, czyli zażywaniu zbyt dużej ilości leków przez pacjenta, co wpływa na jego bezpieczeństwo zdrowotne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum