Michał Kępowicz: globalne zasoby danych w medycynie osiągają gigantyczne rozmiary

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2019 14:08

- Wiele systemów informatycznych w Polsce i innych krajach zostało zrealizowanych z sukcesem od strony technologicznej. Niestety, później okazywało się, że z punktu widzenia użytkowników - pacjentów i personelu placówek medycznych - nie zawsze były to trafione inwestycje - mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych w Philips Healthcare.

Michał Kępowicz: globalne zasoby danych w medycynie osiągają gigantyczne rozmiary
Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych Philips Healthcare; FOT. PTWP

Ekspert podkreśla, że cyfryzacja ochrony zdrowia powinna mieć jasno zarysowany główny cel, jaki stanowią korzyści wynikające z tego procesu dla pacjentów, lekarzy i innych pracowników sektora medycznego.

Jest to tym bardziej ważne, że - według danych zebranych przez firmą analityczną IDC (International Data Corporation) - w 2013 r. globalne sektor ochrony gromadził na wszystkich nośnikach zasobów danych 153 eksabajty (1 eksabajt to milion terabajtów), ale przyrost w tym zakresie jest w ostatnich latach gigantyczny.

- Zgodne z analizami IDC ilość danych generowanych przez medycynę będzie lawinowo rosła, by w do 2025 roku osiągnąć niewyobrażalną wprost wartość 2,5 tys. eksabajtów, czyli 15-krotnie więcej niż w 2013 roku! Okazuje się jednak, że aż około 40 proc. tych informacji nie jest w pełni wiarygodna oraz sprawdzona - zaznacza dyrektor Kępowicz.

I dodaje: - Oczywiście, jak w wielu innych dziedzinach, także w medycynie gromadzenie danych jest bardzo ważne. Zasoby tych informacji muszą jednak mieć odpowiednią strukturę. Konieczne jest też właściwe zarządzanie, przetwarzanie i analizowanie gromadzonych informacji. Dopiero wtedy staną się źródłem wiedzy, stanowiącej wartościową podstawę do tworzenia rozwiązań dla opieki zdrowotnej.

Michał Kępowicz podkreśla, że odpowiednio przetwarzane i wykorzystywane dane są bardzo ważnym narzędziem podejmowania decyzji w ochronie zdrowia - od diagnozy stawianej pojedynczemu pacjentowi po strategiczne decyzje obejmujące kierunki rozwoju całego systemu ochrony zdrowia.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum