Medycyna pracy na Internetowym Koncie Pacjenta. Elektroniczne skierowania, orzeczenia i zalecenia

Autor: oprac. KM • Źródło: Rynek Zdrowia18 lipca 2022 10:00

Centrum e-zdrowia planuje wdrożyć pilotaż elektronicznej  medycyny pracy oraz medycyny szkolnej. Oba projekty mają ruszyć jeszcze w tym roku. W przypadku medycyny pracy elektronizacja ma objąć skierowanie, orzeczenie oraz zalecenia. O szczegółach opowiada w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Paweł Kikosicki, dyrektor CeZ.

Medycyna pracy na Internetowym Koncie Pacjenta. Elektroniczne skierowania, orzeczenia i zalecenia
Pilotaż e-medycyny pracy być może wejdzie jeszcze w tym roku. Na razie będzie e-rejestracja. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
  • Centrum e-Zdrowia planuje wdrożenie kolejnych innowacji. Jeszcze w czerwcu zapowiedziano  poszerzenie elektronicznej dokumentacji medycznej o e-karty urodzenia i zgonu
  • Z kolei we wrześniu ruszy pilotaż elektronizacji medycyny szkolnej. Natomiast jeszcze w tym roku rozpocznie się pilotaż elektronizacji medycyny pracy
  • Paweł Kikosicki, dyrektor Centrum e-Zdrowia zapowiada, że w ramach medycyny pracy elektronizacja ma objąć skierowanie, orzeczenie oraz zalecenia

Nowości w e-zdrowiu. E-rejestracja i zmiany w Systemie Informacji Medycznej

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki przypomniał, jakie nowości w e-zdrowiu będą niedługo dostępne w Polsce. Oprócz poszerzenia elektronicznej dokumentacji medycznej o e-karty urodzenia i zgonu, dane dotyczące stanu zdrowia Polaków - w tym te związane z alergią - z poziomu elektronicznego dostępne będą także dane zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie e-zdrowie (P1), a także sposób i terminy przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej (SIM).

- Obecnie do SIM są przekazywane takie dokumenty jak: e-recepty, e-skierowania, a także indeksy elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), przekazywane przez usługodawców w związku z raportowaniem do SIM komunikatów dotyczących zdarzeń medycznych - mówił Kikosicki.

W SIM pojawią się również:

  • numery PESEL i NIP;
  • dane dotyczące wyrobów medycznych;
  • informacje o ciąży, implantach, grupie krwi;
  • informacje o rozpoczęciu i zakończeniu hospitalizacji lub rehabilitacji leczniczej.

Niedługo natomiast wystartuje również pilotaż centralnej e-rejestracji medycznej.

Medycyna szkolna w wersji elektronicznej

Dyrektor CeZ przekazał również informacje o planowanym pilotażu e-medycyny szkolnej. 

- Pilotaż e-medycyny szkolnej to kolejny, po pilotażu centralnej e-rejestracji, ważny projekt, który realizujemy w tym roku - mówił. Szef CeZ zaznaczył, że jednostka chciałaby, by "testy oprogramowania wystartowały po wakacjach i potrwały cały rok szkolny".

Kikosicki dodał, że "szczegółowe informacje o terminie pilotażu, jego przebiegu oraz ile placówek edukacyjnych obejmie, zostaną określone przez Ministerstwo Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia". - Dane z e-medycyny szkolnej, w tym w szczególności dane dotyczące badań profilaktycznych, zasilą system e-zdrowie (P1) - uściślił.

Medycyna pracy. Skierowanie, orzeczenie i zalecenia w formie elektronicznej

W kwestii pilotażu elektronicznej medycyny pracy Kikosicki nie wskazał dokładnego terminu wdrożenia. Zaznaczył, że "uruchomienie każdego kolejnego systemu i rozwiązania IT wymaga ogromnych nakładów pracy, nie tylko po stronie Centrum e-Zdrowia, ale także środowiska medycznego i dostawców oprogramowania, którzy muszą zaimplementować nowe funkcjonalności" zgodnie z założeniami i wytycznymi CeZ.

Ocenił, że "równie istotne są prace pozostałych podmiotów, które regulują zasady funkcjonowania całego sektora ochrony zdrowia" i "zasady przeprowadzania pilotaży, a następnie wdrożenia nowych rozwiązań IT".

Centrum e-Zdrowia chce, by "jeszcze w tym roku" wystartował pilotaż elektronicznej medycyny pracy.

- W planach na najbliższe miesiące mamy przeprowadzenie niezbędnych prac przygotowawczych, tak by być gotowym ze startem projektu. W ramach medycyny pracy elektronizacja ma objąć skierowanie, orzeczenie oraz zalecenia - wyjaśnił Paweł Kikosicki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum