×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Mazowieckie: ponad 42,6 mln zł z UE na informatyzację aptek szpitalnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia10 października 2019 19:54

Ponad 42,6 mln zł z UE trafi do mazowieckich placówek medycznych na realizację projektów wspierających apteki szpitalne. Dofinansowanie unijne otrzymają szpitale m.in. z Radomia, Warszawy, Płocka i z Kozienic.

Mazowieckie: ponad 42,6 mln zł z UE na informatyzację aptek szpitalnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki funduszom z regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego szpitale mogą realizować projekty, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania informatyczne, również w zakresie funkcjonowania aptek szpitalnych.

Przeszło 34 mln zł otrzyma Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu. Placówka jest liderem projektu, w którego ramach zinformatyzowane zostaną apteki w pięciu szpitalach. Oprócz lecznicy w Radomiu będzie to Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie, Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach, Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie oraz Mazowieckie Centrum Rehabilitacji STOCER.

Projekt przewiduje m.in. zakup nowoczesnego sprzętu i oprogramowania, modernizację szpitalnych aptek i poprawę ich funkcjonowania, np. podniesienie efektywności dystrybucji leków i wyrobów medycznych.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym zintegrowany informatycznie system apteki centralnej i aptek oddziałowych ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i zmniejszyć ryzyko pomyłki przy podawaniu leków. - Pielęgniarka, która otrzyma zlecenie w systemie, bez żadnych wątpliwości będzie wiedziała, komu ma podać lek i w jakiej dawce - tłumaczył prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura.

Szpitalowi zależy też na tym, by leki dostarczone do aptek nie ulegały przeterminowaniu. - Dzięki systemowi informatycznemu będziemy mogli na bieżąco to monitorować, dokupować kończące się medykamenty bez konieczności magazynowania ich - zauważa Skura.

Ponad 5,1 mln zł na realizację projektu informatyzacji aptek szpitalnych otrzymał też Radomski Szpital Specjalistyczny. Projekt obejmie również szpitale partnerskie w Warszawie i w Płocku. Główne założenia inwestycji to stworzenie systemu przechowywania i dystrybucji leków oraz dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia e-usług na potrzeby pacjentów i pracowników. Szpital zakupi m.in. szafy lekowe, wózki do transportu leków i sprzęt komputerowy.

Przeszło 2,2 mln zł trafi także do szpitala w Kozienicach, a blisko 1,2 mln zł do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. 

Ilona Pecka

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum