Marek Witulski, dyrektor w Siemens Healthineers: pandemia spowodowała, że odkryliśmy wirtualny świat medycyny

Autorzy: JJ; oprac. PW • Źródło: Rynek Zdrowia08 lipca 2021 21:26

Po pandemii COVID-19 medycyna będzie o wiele szerzej niż dotychczas wykorzystywała techniki cyfrowe - uważa Marek Witulski, dyrektor Branż Advanced Therapies, Siemens Healthineers.

Marek Witulski, dyrektor w Siemens Healthineers: pandemia spowodowała, że odkryliśmy wirtualny świat medycyny
Marek Witulski, dyrektor Branż Advanced Therapies, Siemens Healthineers. Fot. PTWP/KM
  • Przyspieszenie cyfryzacji w ochronie zdrowia jest wynikiem dostosowania się tego sektora do nowych warunków funkcjonowania w czasie pandemii COVID-19
  • Dyr. Marek Witulski: - Wykonaliśmy ogromny krok naprzód w cyfryzacji, digitalizacji, wykorzystywaniu narzędzi wspomagających, jak oprogramowanie do sztucznej inteligencji
  • - Medycyna będzie się rozwijała szybciej i z dużo większym udziałem technik cyfrowych

 - Już wiemy, że po pandemii świat nie będzie dokładnie taki sam, jak wcześniej. Zdecydowanie pandemia wywrze wpływ na to, jak będzie działał cały system ochrony zdrowia, jakich narzędzi będziemy używać - mówi Marek Witulski, dyrektor Branż Advanced Therapies, Siemens Healthineers*.

Pandemia COVID-19 przyspieszyła cyfryzację medycyny

Zwraca uwagę na przyspieszenie cyfryzacji w ochronie zdrowia, będącą efektem dostosowania się tego sektora do nowych warunków funkcjonowania.

- Pandemia spowodowała to, że odkryliśmy wirtualny świat medycyny i w krótkim czasie wiele funkcji udało się przenieść w miejsca ucyfrowione. Zrobiliśmy ogromny krok naprzód w cyfryzacji, digitalizacji, wykorzystywaniu narzędzi wspomagających typu oprogramowanie do sztucznej inteligencji w zakresie obróbki obrazów, oprogramowania decyzyjnego i wspomagającego decyzje diagnostów.

Ucyfrowiona medycyna będzie się rozwija szybciej

Ale również okazało się, że możemy kontrolować urządzenia zdalnie i można efektywnie zmniejszyć ilość personelu, ale zwiększyć wydajność służby zdrowia w bardzo krótkim czasie zmieniając procedury pracy.

Medycyna będzie się rozwijała szybciej, co wynika z tempa jakiego nabraliśmy i z dużo większym udziałem technik cyfrowych - podkreśla dyr. Marek Witulski.

*Wypowiedź została nagrana podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.)

Zobacz też retransmisję sesji „Nowe technologie medyczne – w odpowiedzi na pandemię”

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum