Maraton testowy w Wenecji potwierdza interoperacyjność systemu Comarch EDM

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez firmę Comarch Healthcare • • 24 kwietnia 2017 10:26

Comarch EDM (Elektroniczna Dokumentacja Medyczna) to kompleksowy system informatyczny służący do zarządzania e-dokumentacją we wszystkich rodzajach podmiotów medycznych.

Maraton testowy w Wenecji potwierdza interoperacyjność systemu Comarch EDM

Interoperacyjność systemu, czyli jego zdolność do współdziałania oraz zgodność z profilami integracyjnymi IHE - powszechnie uznawanymi ramami technologicznymi skutecznej integracji różnych rozwiązań w obszarze informatyki medycznej - została potwierdzona w trakcie tygodniowego maratonu testowego Connectathon 2017, który odbył się w dniach 3-6 kwietnia w Wenecji.

Profile IHE rekomendowane przez Komisję Europejską

Zapewnienie właściwego poziomu opieki medycznej, z wykorzystaniem współczesnych osiągnięć z zakresu elektronicznej dokumentacji medycznej, wymaga zintegrowanego działania wielu różnych podmiotów medycznych. Z tego powodu opracowuje się skuteczne systemy informatyczne, których interoperacyjność gwarantowana jest dzięki zastosowaniu powszechnie znanych i uznawanych standardów gromadzenia oraz wymiany danych w systemie opieki zdrowotnej.

W przypadku sektora medycznego prace nad poprawą interoperacyjności systemów informatycznych prowadzi organizacja IHE (Integrating the Healthcare Enterprise). W ramach swojej działalności IHE tworzy profile integracyjne, które opisują scenariusze wymiany danych tak, aby były one kompatybilne i kompletne. Potwierdziła to w 2015 r. Komisja Europejska, rekomendując wykorzystanie profili IHE przy zamówieniach publicznych w obszarze ochrony zdrowia (Decyzja KE 2015/1302 z dnia 28.07.2015). Zalecenie do stosowanie standardów IHE znajduje się również w Wytycznych, zasadach i rekomendacjach dla usługodawców dotyczących bezpiecznego przetwarzania EDM, opracowanych przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ).

Comarch EDM zgodny z 9 profilami integracyjnymi IHE

Każdego roku IHE organizuje wydarzenie Connectathon, w trakcie którego twórcy rozwiązań informatycznych testują systemy pod kątem ich zgodności z profilami integracyjnymi IHE. W tegorocznej edycji Connectathonu, która odbyła się w dniach 3-6 kwietnia w Wenecji, przedstawiciele Comarch Healthcare testowali interoperacyjność systemu do elektronicznej dokumentacji medycznej z ponad 20 innymi dostawcami analogicznych rozwiązań (m.in.: AGFA, Tiani-Cisco, Siemens). W trakcie kilkudniowego maratonu testowego, potwierdzono zgodność systemu Comarch EDM z 9 profilami integracyjnymi IHE, w tym z profilem PIX (Patient Identifier Cross-Referencing), odpowiedzialnym za zarządzanie międzydomenowym identyfikatorem pacjenta oraz profilem XDS.b. (Cross-Enterprise Document Sharing), zapewniającym efektywną i bezpieczną wymianę elektronicznej dokumentacji medycznej wewnątrz instytucji medycznych oraz pomiędzy nimi.

Analiza danych pochodzących z wielu źródeł wreszcie możliwa

Comarch EDM zapewnia centralny dostęp do dokumentów pochodzących z różnych systemów tworząc bezpieczne, kompletne archiwum dokumentów. System generuje dokumenty zgodnie ze standardem HL7 CDA, dzięki czemu możliwe staje się przetwarzanie i wykonywanie o wiele bardziej kompleksowych analiz danych pochodzących z wielu różnych źródeł.

Dzięki temu rozwiązanie wspiera lekarzy w stawianiu właściwej diagnozy, zapewnia też pacjentom oraz pracownikom medycznym oszczędność czasu. Comarch EDM został wdrożony w 57 placówkach medycznych w Polsce. Więcej informacji o rozwiązaniu znajduje się na stronie: http://www.comarch.pl/healthcare/produkty/e-dokumentacja/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum