MZ uruchamia wirtualne narzędzie, które oceni ryzyko zakażenia koronawirusem

Autor: KL,MZ/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 18:27

Ministerstwo Zdrowia udostępniło kolejne rozwiązanie technologiczne wspierające obywateli w stanie epidemii w Polsce. System "Sprawdź, czy masz objawy COVID-19" pomaga ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Wirtualne narzędzie oceni ryzyko zakażenia koronawirusem; FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Jest to krótki wywiad elektroniczny zbudowany w oparciu o narzędzie COVID-19 Risk Assessment firmy Infermedica. Narzędzie to zostało dostosowane do potrzeb Ministerstwa Zdrowia przez ekspertów Departamentu Rozwoju Systemu e-zdrowie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), którzy bezpośrednio współpracowali z wrocławską firmą.

 System „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” ma za zadanie wspierać proces oceny stanu pacjenta i prawdopodobieństwa zakażenia koronawirusem. Został przygotowany w ścisłej współpracy ze specjalistami z zakresu medycyny, w oparciu o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz o zalecenia amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC). Na prośbę Ministerstwa Zdrowia rozwiązanie konsultowali i oceniali również krajowi lekarze.

- Aplikacja do oceny stanu pacjenta (triage) w zakresie choroby COVID-19 wraz z poradami na temat tego, jakie kroki powinien podjąć diagnozujący się użytkownik dostępna jest w serwisie www.pacjent.gov.pl. Zintegrowana została z wirtualnym asystentem (chatbotem), który udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirusa. Połączenie tych dwóch rozwiązań opartych m.in. o algorytmy sztucznej inteligencji oraz zaawansowane metody predykcyjne w jednym serwisie informacyjnym zapewnia obywatelom dostęp do rzetelnej, aktualnej wiedzy oraz oferuje instrukcje, które krok po kroku wyjaśniają, jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19 - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Jak informuje nas resort zdrowia osoby, które zaniepokoiło wystąpienie objawów sugerujących możliwość zakażenia koronawirusem przy pomocy prostego i intuicyjnego formularza w krótkim czasie otrzymują wstępną ocenę swojego stanu oraz, co ważne, rekomendacje dalszych działań. Formularz prowadzi pacjenta przez zestaw pytań opartych na standardach wywiadu lekarskiego, a każde pojawiające się pytanie jest zależne od poprzednich odpowiedzi.

Użytkownik opisuje swoje objawy, a system zadaje pytania diagnostyczne i ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia zakażenia koronawirusem oraz występowania innych chorób. Analiza odpowiedzi podpowiada użytkownikowi, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych.

Ministerstwo podkreśla, że należy jednak pamiętać, że wywiad taki nie jest poradą, konsultacją ani diagnozą lekarską. Ma charakter wyłącznie informacyjny, gdyż tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

Rozwiązanie „Sprawdź, czy masz objawy COVID-19” działa na przeglądarkach, tj. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Internet Explorer, Safari, można z niego korzystać także na urządzeniach mobilnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum