MZ: telemedycyna pomoże seniorom, ale potrzebne są nowe przepisy

RynekSeniora.pl Autor: PTWP - RynekSeniora.pl • Źródło: MZ, MK/Rynek Seniora   • 09 czerwca 2015 20:47

Bez zmiany odpowiednich przepisów wszelkie projekty z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych są ograniczone pod względem terytorialnym i mają charakter pilotażowy - przyznaje Ministerstwo Zdrowia w informacji, która w najbliższy czwartek (11 czerwca), zostanie przedstawiona członkom sejmowej komisji polityki senioralnej.

MZ: telemedycyna pomoże seniorom, ale potrzebne są nowe przepisy

Przygotowany materiał poświęcony jest m.in. roli innowacyjnych technologii w opiece nad seniorem, z którymi resort wiąże duże nadzieje.

- Pozwalają one w znacznym stopniu odciążyć system opieki zdrowotnej, ułatwić codzienne funkcjonowanie osób starszych, a opiekunom umożliwić godzenie ról, które pełnią w społeczeństwie - czytamy.

Ministerstwo tłumaczy, że świadczenie usług medycznych na odległość, czy też bardziej ogólnie - stosowanie komunikacji elektronicznej w medycynie - związane jest z dostrzeganiem wartości tej metody przez środowisko medyczne.

W tym kontekście rolą instytucji ochrony zdrowia powinno być stwarzanie  warunków do rozwoju tych świadczeń. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie wytycznych i standardów technologicznych związanych ze świadczeniem takich usług. Ważnym zadaniem jest również wskazywanie korzyści i promowanie najlepszych rozwiązań w tym zakresie.

- Warto podkreślić, że telemedycyna daje wiele możliwości w różnych dziedzinach medycyny - zarówno w diagnostyce, jak i terapii - pisze MZ.

- Dotychczas tego rodzaju rozwiązania nie były stosowane na szeroką skalę z powodu zbyt wysokich kosztów ich obsługi oraz ze względu na brak szczegółowych rozwiązań prawnych dotyczących obowiązku przeprowadzenia przez lekarza w trakcie konsultacji badania przedmiotowego i podmiotowego - czytamy dalej. 

Co w takim razie robi resort, by to zmienić? Ministerstwo prowadzi „konsultacje i prace analityczne” nad nowelizacją ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz innych aktów prawnych.

Zmiany te mają umożliwić wprowadzenie w ramach świadczeń gwarantowanych innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia pacjentów z zastosowaniem rozwiązań teleinformatycznych.

- Mając powyższe na uwadze uprzejmie informuję, iż realizowane aktualnie przedsięwzięcia z zakresu telemedycyny skierowane do osób starszych mają charakter projektów pilotażowych i mają ograniczony zasięg terytorialny (wybrany region, powiat lub województwo) - czytamy w materiale sygnowanym przez ministra zdrowia.  

Jednym z takich pilotażowych projektów, w ramach których wykorzystywano telemedycynę w opiece nad osobami starszymi był program ADAPT2DC - Adaptation to demographic change, realizowany w latach 2011-2014 w ramach Programu dla Europy Środkowej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jego celem było wypracowanie innowacyjnych rozwiązań umożliwiających dostosowanie zarządzania usługami publicznymi i infrastrukturą do zmian demograficznych w wyludniających się regionach Niemiec, Polski, Czech, Węgier, Włoch i Słowenii.

W Polsce projekt ten był realizowany w województwie małopolskim, na terenie powiatów: miechowskiego, chrzanowskiego, proszowickiego i olkuskiego. W ramach pilotażu 100 pacjentów powyżej 55. roku życia zostało objętych telediagnostyką kardiologiczną (Tele-EKG) wraz z zapewnieniem konsultacji dietetycznych i porad dotyczących zdrowego trybu życia.

Więcej: www.rynekseniora.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum