MZ przekłada wprowadzenie e-zlecenia na wyroby medyczne

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2019 11:10

Od 1 stycznia miliony chorych miały już nie jeździć do NFZ za każdym razem, kiedy lekarz wystawi im zlecenie na wyrób medyczny - np. na protezę czy pieluchomajtki. System e-zleceń testowany był jednak zaledwie przez dwa miesiące. Resort uznał część argumentów uczestników pilotażu i e-zlecenie będzie obowiązkowe dopiero od kwietnia.

FOT. Shutterstock

Wyroby medyczne to wiele produktów - od sprzętu jednorazowego użytku, takiego jak igły czy cewniki, po wózki inwalidzkie czy buty ortopedyczne. Lekarz musi wystawić na nie zlecenie. Dotychczas z takim dokumentem trzeba było jechać do NFZ żeby potwierdzić uprawnienia do refundacji.

E-zlecenie ma ten problem rozwiązać. Nie jest ono jednak tak do końca elektroniczne - nadal będzie drukowane na papierze i zamiast dwóch stron będzie miało aż cztery, ale nie trzeba będzie już z nim jeździć do Funduszu. Po wypełnieniu dokumentu w komputerze NFZ ma online potwierdzić uprawnienia pacjenta i nadać numer. Problem jednak w tym, że do wykorzystania e-zleceń nie są przygotowane poradnie, lekarze.

Jak powiedział GW dr Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego, poradnie nie mają aplikacji potrzebnych do obsługi e-zlecenia, bo producenci oprogramowania nie zdążyli ich przygotować. Co prawda bez aplikacji też można potwierdzić uprawnienia pacjenta do refundacji, ale trwa to o wiele dłużej. Potrzebnych aplikacji nie mają też sklepy z wyrobami medycznymi, a nawet apteki.

Więcej: MZ o wystawianiu i realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w okresie przejściowym

Ponieważ w styczniu zleceń wydaje się najwięcej, w obawie przed chaosem w poradniach resort dwa tygodnie temu opublikował komunikat zachęcający do pobrania do 31 grudnia starego zlecenia, bo będzie je można zrealizować do końca 2020 r. Po 2 stycznia zlecenia miały być wystawiane tylko według nowego czterostronicowego wzoru, ale niekoniecznie potwierdzane online, bo resort dopuścił też wizytę w NFZ.

W poniedziałek (23 stycznia) w komunikacie, który tym razem wydał Fundusz, poinformowano, że jeszcze do końca marca będzie można wystawiać zlecenia według starego wzoru.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum