×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MZ o projekcie P1 - nowe otwarcie; plan wdrożeń

Autor: MZ, PAP/Rynek Zdrowia02 grudnia 2015 15:35

Jak poinformowano na stronie internetowej MZ kierownictwo resortu zdrowia przeanalizowało stan realizacji projektu P1 oraz oceniło możliwość jego skutecznego dokończenia w obecnej formule realizacyjnej.

MZ o projekcie P1 - nowe otwarcie; plan wdrożeń
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od czasu podpisania pierwszych umów z wykonawcami systemu, pomimo tego, że nadeszły już ostateczne terminy wdrożenia funkcjonalności Platformy P1, nadal nie udostępniono żadnych usług dla pacjentów.

Przy obecnym stanie Projektu P1 nie ma realnej szansy na to, aby skutecznie dokończyć projekt do końca 2015 r. i wdrożyć przygotowywane produkty. Dlatego podjęliśmy kierunkową decyzję o tym, że CSIOZ zakończy współpracę z obecnymi wykonawcami w celu umożliwienia realizacji tego bardzo potrzebnego projektu w nowej formule - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Do tej pory na realizację projektu P1 wydatkowano łącznie ok. 493 mln zł, z czego ok. 402 mln zł pochodzi ze środków UE. Do końca 2015 roku planowane jest wydatkowanie ok. 12 mln zł na końcowe odbiory prac, z czego ok. 10 mln zł ze środków UE.

Czytaj też: Radziwiłł przyznał, że projekt e-zdrowie nie ruszy z nowym rokiem

Jak podano w komunikacie, Ministerstwo Zdrowia po roboczych uzgodnieniach z Ministerstwem Cyfryzacji i Ministerstwem Rozwoju podjęło decyzję o realizacji projektu P1 w przyrostowym modelu cyklu wytwórczego. Według nowego podejścia kolejny przyrost funkcjonalny będzie realizowany tylko wtedy, kiedy zostanie wdrożony poprzedni przyrost, a realizacja następnego będzie nadal uzasadniona.

Planowane jest wykorzystanie tych spośród odebranych do końca 2015 r. komponentów projektu P1, które zostaną uznane za przydatne w realizacji nowego podejścia.

Według nowych założeń projekt P1 ma być uruchamiany w poszczególnych etapach w latach:
• 2016-2017: uzyskanie funkcjonalności elektronicznej recepty wraz z  niezbędnymi elementami internetowego konta pacjenta zasilanego zdarzeniami medycznymi oraz analityki data mining;
• 2018: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego skierowania;
• 2019: uzyskanie funkcjonalności elektronicznego zlecenia i elektronicznego zwolnienia;
• 2020: uzyskanie pełnej funkcjonalności hurtowni danych oraz analiz typu data mining.

W 2016 r. resort zdrowia planuje rozpisanie przez CSIOZ przetargu na dokończenie budowy i udostępnienie dla użytkowników pierwszego z planowanych przyrostów funkcjonalnych projektu P1.

Więcej: www.mz.gov.pl

 •••••

Przypomnijmy, że celem projektu P1 była budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia, umożliwiającej organom administracji publicznej, przedsiębiorcom (m.in. placówkom ochrony zdrowia, aptekom i praktykom lekarskim) oraz obywatelom gromadzenie, analizę i udostępnianie cyfrowych zasobów danych medycznych.

W związku z nieprawidłowościami w cyfryzacji służby zdrowia warszawska prokuratura rejonowa wszczęła z zawiadomienia CSIOZ dwa śledztwa.

Jak poinformowała PAP pod koniec listopada Prokuratura Okręgowa w Warszawie, oba śledztwa dotyczą możliwego przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy przez stwierdzenie przez pracownika CSIOZ w protokołach odbioru, że zamówienia wynikające z dwóch umów z dwoma spółkami (z 2013 r. i z 2014 r.) wykonano zgodnie z umową - podczas gdy w rzeczywistości nie wykonano prac w całości. Według prokuratury było to działaniem na szkodę interesu publicznego przez dokonanie nienależnej zapłaty przez Centrum dla obu spółek.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum