MZ o pilotażu programu e-stetoskop

Autor: DK • Źródło: MZ20 kwietnia 2021 19:02

Trwa nabór do pilotażowego programu, w którym e-stetoskopy będą wykorzystywane w ramach teleporady. Wszystkie zainteresowane placówki POZ mogą składać wnioski do 19 maja.

Program zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Fot. archiwum
  • Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu pilotażowego, otrzymają elektroniczne stetoskopy w celu zdalnej diagnostyki
  • Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem
  • Projekt przewiduje finansowanie programu pilotażowego przez MZ do łącznej wysokości 5,5 mln zł

Program zakłada wykorzystanie elektronicznych stetoskopów (prostych urządzeń, którymi można zbadać płuca w warunkach domowych) w ramach teleporad udzielanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

100 zł brutto za badanie

Placówki POZ, które mają zawartą umowę z NFZ w zakresie świadczenia lekarza POZ i są zainteresowane udziałem w programie pilotażowym E-stetoskop, powinny wypełnić wniosek na stronie www.konkursy.mz.gov.pl. Wszystkie pytania dotyczące naboru można kierować na adres Stetoskopy@mz.gov.pl.

Nabór będzie prowadzony do wyczerpania liczby elektronicznych stetoskopów przeznaczonych do pilotażu. Resort zdrowia przewiduje możliwość wyboru ofert z całego kraju, przy uwzględnieniu kolejności zgłoszeń i deklaracji szacunkowej liczby pacjentów zgłoszonych przez placówki POZ do udziału w programie. Pilotaż obejmie co najmniej tysiąc pełnoletnich pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

Placówki, które zostaną zakwalifikowane do programu, otrzymają elektroniczne stetoskopy, a następnie udostępnią je chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady.

Do działań finansowanych w ramach grantu należy przeprowadzenie badań z użyciem stetoskopu elektronicznego oraz wypełnienie ankiety za pośrednictwem platformy DOM. Za każde zrealizowane badanie placówka otrzyma 100 zł brutto.

Jak to działa?

E-stetoskop jest w stanie przekształcić dźwięk akustyczny na sygnały elektroniczne, które mogą być dalej wzmacniane w celu optymalnego słuchania. Sygnały elektroniczne są następnie przetwarzane, digitalizowane i przesyłane do komputera lekarza. Wystarczy, że w czasie teleporady lekarz powie pacjentowi, gdzie dokładnie ma przyłożyć słuchawkę stetoskopu, a urządzenie precyzyjnie przeanalizuje dźwięki z jego klatki piersiowej.

Odsłuch z badania płuc chorego zostanie przesłany do lekarza. W przypadku wątpliwości, co do jakości realizowanego świadczenia, lekarz może zadecydować o zmianie formy dalszej diagnostyki i leczenia pacjenta.

Program wykorzystania e-stetoskopu w telemedycynie został wprowadzony na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 kwietnia 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w podstawowej opiece zdrowotnej.

Program będzie realizowany w trzech etapach (zakwalifikowanie placówek POZ do programu, wykonywanie świadczeń z wykorzystaniem elektronicznych stetoskopów oraz ewaluacja programu pilotażowego).

Realizacja projektów potrwa 6 miesięcy i zakończy się nie później niż 30.11.2021 r. Projekt E-stetoskop powstał w ramach programu Domowej Opieki Medycznej.

Budżet programu

Projekt przewiduje finansowanie programu pilotażowego przez MZ. Środki będą pochodziły ze środków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, które Minister Zdrowia będzie posiadał do dyspozycji.

Kwota sumy wydatków na program, w wysokości 5 500 000 stanowi kwota zakupu stetoskopów elektronicznych wraz ze słuchawkami w wysokości 2 000 000 zł, kwota dofinansowania na nabór celem zawarcia umów z realizatorami programu pilotażowego w wysokości 3 000 000 zł oraz kwota zlecenia dotycząca wprowadzenia nowych funkcjonalności na platformie DOM w wysokości 500 000 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum