MZ o elektronicznej platformie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2013 14:01

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia opublikowano informację o kluczowym dla informatyzacji ochrony zdrowia projekcie realizowanym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia - "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1)".

MZ o elektronicznej platformie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Projekt pn.: "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych (P1)" jest największym oraz bazowym projektem dla całego Programu Informatyzacji Ochrony Zdrowia, realizowanym przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Terminy w zakresie gotowości technicznej do uruchomienia produktów Projektu P1 to: - połowa 2014 r. - w zakresie wydania I i II tj. zapewnienie funkcjonalności obsługi m.in. e-Recept, e-Skierowań, e-Zleceń i udostępnienie Internetowego Konta Pacjenta.

IV kwartał 2014 r. to gotowość w zakresie Wydania III tj. zapewnienie funkcjonalności m.in. z zakresu sprawozdawczości i monitorowania.

Projekt P1 został podzielony na pięć części - wszystkie umowy dotyczące jego realizacji zostały zawarte, w tym dwie ostatnie w lipcu br. w zakresie: - Szyna Usług i Systemu Administracji - Integrator (część I) oraz dostawa Infrastruktury Techniczno-Systemowej dla części II-IV (część V).

Jak informuje ministerstwo w lipcu rozpoczęto procedurę odbiorową pierwszych produktów Projektu P1 zarówno w zakresie oprogramowania jak i infrastruktury techniczno-systemowej. Przez najbliższe miesiące produkty poszczególnych części projektu będą odbierane jako niezależne podsystemy i w kolejnych krokach sukcesywnie integrowane w całość, a następnie wdrażane na środowisko produkcyjne w wymienionych terminach.

W czerwcu br. udostępniono do konsultacji materiał w postaci zbioru reguł będących istotnym wkładem w proces interoperacyjności oraz zasad tworzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Reguły, które są doprecyzowaniem standardu HL7 CDA (ClinicalDocument Architecture) Release 2, zostały opracowane dla dokumentów, które będą przetwarzane na Platformie P1, tzn. e-Recepta, e-Skierowanie i e-Zlecenie.

Celem opracowania reguł było zapewnienie standaryzacji interoperacyjnej tych dokumentów w stopniu umożliwiającym ich przetwarzanie na Platformie P1 oraz w systemach usługodawców medycznych, w tym ich bezpieczną wymianę pomiędzy podmiotami.

Środowisko testowe dla producentów oprogramowania zostanie uruchomione w IV kwartale 2013 roku. Celem środowiska będzie umożliwienie weryfikacji czy wytwarzane oprogramowanie poprawnie komunikuję się z Platformą P1.

Szczegółowe informacje dla poszczególnych grup odbiorców systemu oraz producentów oprogramowania będą systematycznie publikowane na stronach Ministerstwa Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum