MZ: lekarze wystawili już 2,4 mln e-recept; aktywniejsi są ci starsi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2019 13:37

Do końca czerwca ponad 6 tys. lekarzy z ponad 1100 placówek leczniczych wystawiło blisko 2,4 mln e-recept. E-recepty otrzymało ponad 480 tys. pacjentów. Zwiększyła się także dynamika ich wystawiania - z 2,6 tys. dziennie w styczniu br. do ponad 50 tys. na początku lipca - informuje MZ.

MZ: lekarze wystawili już 2,4 mln e-recept; aktywniejsi są ci starsi
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W czerwcu minęło pół roku od wprowadzenia obowiązku realizowania przez apteki e-recepty - cyfrowej wersji dotychczasowej papierowej recepty. Głównym celem jej wprowadzenia jest ułatwienie procesu realizacji, optymalizacja czasu po stronie lekarzy i farmaceutów, a także ograniczenie błędów oraz eliminacja problemu nieczytelnych i fałszywych recept.

- Prowadząc działania związane z projektem e-zdrowie, dokładamy starań, aby uwzględniały one perspektywę kluczowych interesariuszy. Projektujemy e-usługi z dużą starannością i dbając o to, aby podążały w kierunku oczekiwanym przez personel medyczny i pacjentów. Jak pokazało czerwcowe badanie "E-Polacy. Co robimy w Internecie?" w grupie zawodowej lekarze zdefiniowano 7 postulatów, z których aż 4 są zbieżne z tym, co jako Ministerstwo Zdrowia już realizujemy - e-recepta i portal z informacjami dla pacjentów albo nad czym intensywnie pracujemy - e-skierowanie, będące w pilotażu i elektroniczna dokumentacja medyczna - powiedział Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za cyfryzację.

Liczby te stale rosną, bo - jak zaznacza MZ - każdego dnia do platformy e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty, a lekarze, którzy korzystają z e-recepty potwierdzają, że ich wystawianie jest prostsze i krótsze niż tej tradycyjnej, a to przekłada się na oszczędność czasu i wygodę zarówno ich, jak i pacjentów. Rekordowym miesiącem jest czerwiec z prawie 400 nowymi podmiotami, które uzyskały formalną gotowość do wystawiania e-recept.

Najwięcej - aż 69 proc. - e-recept wystawili lekarze w grupie wiekowej 41+.

Co ciekawe, drugą grupą pod względem liczebności wystawionych e-recept są lekarze seniorzy, czyli w wieku 61-70 lat. Wystawili oni 13 proc. wszystkich recept elektronicznych. Oznacza to, że wiek lekarza nie stanowi bariery we wprowadzaniu rozwiązań cyfrowych, zwłaszcza że najstarszy w Polsce lekarz, który wystawił e-receptę, ma 88 lat. Zaskakuje natomiast słaba aktywność młodych lekarzy (21-40 lat) - wystawili zaledwie 17 proc. wszystkich e-recept.

Podobnie jak w przypadku lekarzy, także wśród pacjentów bardzo przychylne temu rozwiązaniu są osoby starsze. Najwięcej e-recept wystawiono pacjentom po 71 roku życia - aż 453 tys. (ok. 1/5 wszystkich wystawionych). Drugą grupę wiekową stanowią pacjenci w przedziale 61-70 lat (381 tys.), a trzecią 41-60 lat (369 tys.).

E-recepta będzie obowiązkowa dla wszystkich lekarzy od 1 stycznia 2020 roku.

Podmioty lecznicze, które zakupiły w 2018 r. lub 2019 r, oprogramowanie do wystawiania elektronicznych zaświadczeń lekarskich lub dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej, mogą ubiegać się o dofinansowania z NFZ na pokrycie kosztów tego zakupu. Kwota dofinansowania dla jednego świadczeniodawcy nie może przekroczyć:

- w przypadku, gdy podmiot odlicza VAT - 80% poniesionych wydatków bez VAT, przy czym wydatki te nie mogą być wyższe niż 1 000 zł,

- w przypadku, gdy podmiot nie odlicza VAT - 80% poniesionych wydatków wraz z VAT, przy czym wydatki te nie mogą być wyższe niż 1 000 zł powiększone o podatek VAT. Jeżeli poniesione wydatki przekraczają powyższe kwoty, dofinansowanie liczone jest od kwoty 1 000 zł lub 1 000 zł powiększonej o podatek VAT. Więcej informacji na stronie NFZ

Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia rozpoczęło też kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do środowiska medycznego.

- Chcemy, aby każdy pracownik medyczny otrzymał kompleksowy pakiet informacji. Działania komunikacyjne pozwolą lepiej zrozumieć istotę zmian technologicznych i oswoją z nową rzeczywistość. Poznanie korzyści, jakie daje e-recepta i Internetowe Konto Pacjenta, pozwoli dostrzec potencjał cyfrowych usług i świadomie zacząć ich używać w codziennej pracy z pacjentem - mówi Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

W ramach działań promocyjnych 16 oddziałów wojewódzkich NFZ otrzymało ulotki oraz plakaty informujące o tym, czym jest e-recepta i IKP, jak zacząć z nich korzystać i co dzięki nim zyskuje pacjent oraz lekarz. Materiały są dystrybuowane do podmiotów leczniczych, które już wystawiają e-recepty lub zamierzają w najbliższym czasie je wystawiać.

Co więcej, w lipcu 2019 r. ogłoszony został konkurs dla środowiska medycznego. Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk w zakresie informatyzacji systemu ochrony zdrowia oraz upowszechnienie rozwiązania jakim jest e-recepta. Kierowany jest do personelu medycznego, który posiada uprawnienia do wystawiania recept. Lekarze, personel medyczny oraz podmioty lecznicze wystawiające najwięcej e-recept w okresie lipiec-wrzesień 2019 nagrodzeni zostaną statuetkami i tytułem "Lider e-zdrowia 2019". Konkurs zostanie połączony z konferencją merytoryczną dla branży.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum