MZ: e-recepty już obowiązkowe. Dotychczas wystawiono ich już 63 mln

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2020 12:02

Ponad 63 mln wystawionych e-recept od końca maja 2018 roku. Ponad 60 tys. przeprowadzonych szkoleń dla lekarzy i farmaceutów. Tak wyglądały przygotowania dzięki, którym możliwe stało się upowszechnienie e-recepty w aptekach oraz gabinetach lekarskich w całym kraju - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Dotychczas wystawiono ponad 63 mln e-recept dla 10 mln pacjentów - przypomniał wiceminister Cieszyński Fot. MZ

Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się już 1 stycznia 2019 r. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia 2020 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej. Już obecnie licznik Ministerstwa Zdrowia pokazuje, że wystawiono ich ponad 63 mln.

Ministerstwo Zdrowia i Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia od maja 2018 r. rozpoczęło pracę nad wdrożeniem usług cyfrowych w zakresie ochrony zdrowia. Pierwszą z usług, która została zaprezentowana pacjentom, lekarzom i farmaceutom była elektroniczna recepta. Inauguracja pilotażu odbyła się 25 maja 2018 r. w Siedlcach z udziałem ministra zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego. Pierwszym pacjentem, któremu wystawiono elektroniczną receptę, był ówczesny prezydent Siedlec. Od tego momentu wprowadzenie e-recepty do polskiej służby zdrowia stało się rzeczywistością.

Pierwszym z etapów, który zakończył się w grudniu 2018 r., było podłączenie wszystkich aptek do systemu e-zdrowia (P1). - Za tym sukcesem stoi olbrzymia praca wielu ludzi i zaangażowanie samorządu aptekarskiego. Tu podziękowania dla przedstawicieli środowisk farmaceutycznych, którzy są dziś z nami, za to, że uwierzyli, że damy radę - mówił we wtorek podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dzięki przygotowaniu farmaceutów udało się zrealizować pierwszy krok w upowszechnianiu e-recept w Polsce. Jak zaznaczył wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, projekt udało się przeprowadzić w tempie "wprost astronomicznym". - Sąsiedzi zza naszej zachodniej granicy e-receptę wprowadzają od 12 lat i jeszcze tego procesu nie dokończyli, a nam udało się to zrobić w 12 tygodni - wskazywał.

Także kolejne etapy wdrożenia odbywały się w atmosferze dialogu z całym środowiskiem medycznym. Jak mówił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, "wiele zmian, między innymi w postaci czterech projektów ustaw dotyczących e-zdrowia, które uchwalono w latach 2018-19, powstało w wyniku licznych uwag ze strony środowisk medycznych".

Przygotowania do zmiany upłynęły także pod hasłem szkoleń dla profesjonalistów medycznych, w których wzięło udział ponad 60 tysięcy osób w całej Polsce. Były one realizowane we współpracy z samorządami zawodowymi oraz przy wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Trenerzy CSIOZ przejechali blisko 150 tys. km. Każdy uczestnik szkolenia po udziale w nim wiedział, jak podłączyć się do systemu e-zdrowie (P1), jak wystawić e-receptę w bezpłatnej aplikacji MZ - gabinet.gov.pl oraz jakie zmiany weszły wraz z ustawą o e-zdrowiu.

Ministerstwo Zdrowia udostępniło także materiały wideo dotyczące podłączenia do systemu e-zdrowie (P1) oraz wystawienia e-recepty w gabinet.gov.pl. We współpracy z Naczelną Izbą Lekarską do każdego odbiorcy Gazety Lekarskiej trafił „Przewodnik po e-zdrowiu od A do Z".

Obecnie lekarze najczęściej wystawiają e-receptę dla leków stosowanych w profilaktyce oraz leczeniu stanów niedoboru potasu czy obniżających ciśnienie tętnicze. Dzięki udostępnieniu bezpłatnych form podpisu opartych na certyfikatach ZUS możliwość wystawiania e-recept to już nie tylko domena lekarzy - coraz chętniej z takiej opcji korzystają również pielęgniarki i asystenci medyczni.

Elektroniczna recepta niesie za sobą korzyści dla pacjentów, lekarzy i systemu ochrony zdrowia.
To oszczędność czasu - szybkie wyszukanie w bazie nazwy leków i ich zamienników, podpowiedzi o interakcjach oraz ponawianie wcześniej wystawionych recept. Mniejsza biurokracja - nie trzeba pobierać zakresu numerów z NFZ, cały proces wystawiania recepty odbywa się cyfrowo. Lepsza komunikacja - sprawna wymiana informacji między pacjentem, lekarzem i farmaceutą.

To także ułatwienie w procesie leczenia - możliwość sprawdzenia, czy pacjent wykupił przepisane leki. Kontrola procesu leczenia - wgląd w historię leczenia pacjenta u innego specjalisty i możliwość zaplanowania terapii, tak aby przepisane leki nie wchodziły w niepożądane interakcje. Mniejsze kolejki - ograniczenie liczby wizyt związanych wyłącznie z ordynacją leków.

Dla pacjenta to większa elastyczność - możliwość wykupienia leków w różnych aptekach (nie tracąc refundacji) lub częściowej realizacji e-recepty. Większa wygoda - e-recepty nie można zgubić, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem, zawsze jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta. Oszczędność czasu - nie trzeba osobiście stawić się u lekarza, aby otrzymać kolejną e-receptę, można ją otrzymać SMS-em lub e-mailem.

To także mniejsze ryzyko błędu - e-recepta jest zawsze czytelna. To eliminuje sytuacje, w których aptekarz nie może odczytać nazwy leku czy jego dawki. Łatwiejsza dostępność - można upoważnić dowolną osobę przez Internetowe Konto Pacjenta. To ona otrzyma e-receptę SMS-em i wykupi leki - nie trzeba samemu iść do apteki.

Dla farmaceuty to szybsze wydawanie leków - nie trzeba wpisywać danych do systemu, odczyt jest automatyczny po zeskanowaniu kodu. Oszczędność czasu - koniec z wystawianiem odpisów recept.
Większe bezpieczeństwo - ograniczenie problemu fałszywych i nieczytelnych recept, mniejsze ryzyko popełnienia błędu i wydania nieodpowiednich leków.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum