MZ: dostawcy oprogramowania otrzymają dokumentację dot. włączania funkcji kierowania na testy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2020 12:29

Ministerstwo Zdrowia przekaże w tym tygodniu dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - przekazał w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

MZ: dostawcy oprogramowania otrzymają dokumentację dot. włączania funkcji kierowania na testy
Resort zachęca wszystkich pacjentów do rejestracji swojego Indywidualnego Konta Pacjenta Fot. PTWP

Porozumienie Zielonogórskie wskazało w swojej poniedziałkowej informacji prasowej, że nałożenie na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku kierowania pacjentów na testy w kierunku koronawirusa nieoczekiwanie ujawniło problemy czysto techniczne.

Porozumienie zwraca uwagę, że kierując pacjenta na test, lekarz musi korzystać z aplikacji internetowej, z której korzystają tylko nieliczni lekarze. Pacjent z kolei może poznać wynik swojego testu jedynie poprzez Internetowe Konto Pacjenta, a mało kto je posiada.

- Dostęp do internetu, a tym samym do aplikacji gabinet.gov.pl, nie jest dziś dla podstawowej opieki zdrowotnej problemem i starajmy się nie czynić z tego problemu. Pamiętajmy, że lekarze wystawiają od dłuższego czasu e-zwolnienia, e-recepty, a często też e-skierowania. Nie widzę więc powodów dla których nie mogliby korzystać z aplikacji gabinet.gov.pl, kierując pacjentów na testy pod kątem COVID-19. Tym bardziej, że system jest intuicyjny - przekazał PAP rzecznik resortu, odnosząc się do ocen PZ.

Andrusiewicz wskazał, że resort niezmiennie zachęca wszystkich pacjentów do rejestracji swojego Indywidualnego Konta Pacjenta, dzięki któremu zyskają więcej możliwości w kontakcie ze służbą zdrowia niż tylko wgląd w wynik testu.

Zaznaczył równocześnie, że osoby, które IKP jeszcze nie mają, mają przecież swojego lekarza pierwszego kontaktu, z którym zawsze mogą się skontaktować w celu zasięgnięcia informacji o wyniku testu.

Rzecznik zapewnił jednocześnie, że resort jest zawsze otwarty na wszelkie wskazówki od lekarzy, w tym lekarzy POZ, jak jeszcze bardziej usprawnić system ochrony zdrowia, z korzyścią dla pacjenta.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum