×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

MSWiA: ostrzeżenie o niebezpieczeństwie trafi do osób przebywających w danej gminie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 września 2018 19:17

Użytkownicy telefonów lub tabletów mogą korzystać z aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Poinformuje ona o nadchodzących niebezpiecznych zdarzeniach i utrudnieniach - przypomina MSWiA.

MSWiA: ostrzeżenie o niebezpieczeństwie trafi do osób przebywających w danej gminie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzięki zainstalowaniu aplikacji w telefonie (i po wybraniu odpowiednich ustawień) ostrzeżenie o możliwym niebezpieczeństwie lub utrudnieniach w danej gminie trafi do osób w niej przebywających.

- Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia - wyjaśnia MSWiA.

W systemie RSO dostępne są też poradniki o m.in. tym, jak udzielić pierwszej pomocy lub jak zachować się podczas burzy, powodzi czy ataku terrorystycznego.

Dzięki współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w systemie umieszczane są ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne (w tym mapka prezentująca stan wód na najistotniejszych wodowskazach polskich rzek). Zamieszczane są też inne ostrzeżenia, np. drogowe.

W dostępnej od marca nowej wersji aplikacji wprowadzono także udogodnienia dla osób niedowidzących. Aplikacja RSO jest bezpłatna, wymaga co najmniej następujących wersji systemów w telefonie: Android - 4.4.4, iOS - 9, Windows 10 - 1607 (Anniversary Update).

Komunikaty RSO o zasięgu wojewódzkim tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego, a następnie ostrzeżenie pojawia się w aplikacji mobilnej, na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, w programach ogólnopolskich TVP (m.in. TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info), w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, napisy DVB), a także na platformie hybrydowej.

W razie szczególnie istotnych zagrożeń komunikaty pojawiają się także na ekranie telewizora w formie napisów. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację o zagrożeniu.

Olga Zakolska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum