MSWiA: coraz bliżej cyfrowego dowodu, który usprawni komunikację m.in. ze służbą zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2019 16:57

Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA wraz z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych zakończyły z powodzeniem testy personalizacji blankietów e-dowodu - poinformował w czwartek (17 stycznia) wydział prasowy MSWiA.

MSWiA: coraz bliżej cyfrowego dowodu, który usprawni komunikację m.in. ze służbą zdrowia
Fot. archiwum

Jak podał resort spraw wewnętrznych i administracji testy miały sprawdzić, czy rozwiązanie, które dostarczyła PWPW, jest zgodne z parametrami parku maszyn w Centrum Personalizacji Dokumentów. To - jak wskazało MSWiA - ostatni krok w przygotowaniach do wydawania pierwszego polskiego dowodu cyfrowego.

Pod koniec ubiegłego roku PWPW dostarczyła pierwszą partię 100 tys. blankietów dowodów do personalizacji i w pełni potwierdziła zdolności produkcyjne. PWPW dostarcza także rozwiązania IT, w tym oprogramowanie systemu personalizacji dokumentów oraz oprogramowanie do zarządzania warstwą elektroniczną e-dowodu przez właściciela dokumentu.

"Główne zadanie po stronie MSWiA, czyli gotowość do personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną w projekcie, zostało zakończone. Prowadzone są jeszcze testy bezpieczeństwa w PWPW. Ostatni etap, jaki został do wykonania w projekcie, to testy całego procesu wydawania dowodów osobistych w gminach, który realizuje lider projektu - Ministerstwo Cyfryzacji, a PWPW i MSWiA są aktywnym uczestnikiem tego procesu" - poinformował w komunikacie wydział prasowy MSWiA.

Jak przypomniało ministerstwo, realizacja e-dowodu "to kontynuacja nieudanego projektu pl.ID zapoczątkowanego w 2008 roku". "Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu i zaoferowaniu obywatelom wielofunkcyjnego i bezpłatnego dokumentu z warstwą elektroniczną" - zaznaczono.

Nowe dowody będą wydawane od marca 2019 r. MSWiA zapewnia, że nie będzie trzeba wymieniać dotychczas posiadanych dokumentów - zachowają ważność do upływu określonych w nich terminów. Wymiana dowodów na te z warstwą elektroniczna potrwa do 2029 roku.

E-dowody mają usprawnić komunikację obywateli z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi, pozwalając m.in. na korzystanie z usług online.

"Dzięki nowemu dowodowi każdy dokument elektroniczny, który będziemy wysyłać do urzędu, np. wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zgłoszenie zameldowania, będzie można podpisać, używając do tego celu podpisu elektronicznego (zwanego podpisem osobistym). Jego użycie będzie przez urząd traktowane tak samo jak użycie podpisu własnoręcznego" - zapewnia MSWiA.

Nowy dowód będzie także wyposażony w element identyfikacji elektronicznej ("profil osobisty"), zapewniający wysoki poziom zaufania, który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online, co w praktyce będzie wymagało przyłożenia nowego dowodu do czytnika oraz wpisanie znanego wyłącznie posiadaczowi dowodu kodu PIN.

Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat.

Projektowane przepisy zakładają, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną tak jak dotychczas będzie potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw.

W warstwie elektronicznej dowodu znajdą się dane jego posiadacza, w tym fotografia zapisana w wersji elektronicznej jako zdjęcie biometryczne (aplikacja ICAO). Tym samym będzie to dokument podróży zgodny z wymaganiami Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i dzięki temu, jak wskazuje MSWiA, posiadacz takiego dowodu będzie mógł być np. szybciej i sprawniej obsłużony na lotnisku.

Dowody osobiste z warstwą elektroniczną są już wydawane w Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, a także na Litwie, Węgrzech i we Włoszech. Dokument ten najczęściej jest wykorzystywany do potwierdzania tożsamości i uwierzytelniania oraz do składania elektronicznego podpisu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum