MC przypomina: Profil Zaufany pozwala zgłosić narodziny dziecka przez internet

Autor: WP/Rynek Zdrowia • • 30 września 2019 09:23

Świeżo upieczony rodzic nie musi już fatygować się do urzędu, żeby zgłosić narodziny dziecka. Jeśli posiada bezpłatny Profil Zaufany może to zrobić drogą wirtualną. Usługa zgłoszenia online narodzin jest dostępna dla każdego.

MC przypomina: Profil Zaufany pozwala zgłosić narodziny dziecka przez internet
FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Zainteresowanie e-usługą Ministerstwa Cyfryzacji jest bardzo duże. Od czerwca 2018 roku zarejestrowano w ten sposób ponad 56 tysięcy dzieci. Jak pokazują statystyki we wrześniu liczba zgłaszanych maluchów jest najwyższa. Dziecko należy zgłosić do urzędu w ciągu 21 dni od urodzenia.

Dziecko zarejestrować może każde z rodziców, przez internet. To proste i przebiega w kilku krokach trzeba wejść na stronę www.gov.pl wybrać zakładkę "Rodzina i małżeństwo", a w niej e-usługę Zgłoś urodzenie dziecka. Po wejściu we wskazaną ikonkę, należy zalogować się profilem zaufanym i wypełnić zgłoszenie, a na koniec podpisać wniosek Profilem Zaufanym - wylicza portal Wirtualna Polska.

Jeśli rodzic wybierze opcję przesłania dokumentów do domu, Urząd Stanu Cywilnego poza aktem urodzenia prześle do rodziców bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu.

Dokumenty powstają w następnym dniu roboczym po dniu zgłoszenia urodzenia. Jest jeden warunek - Urząd musi otrzymać kartę urodzenia dziecka. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród, np. lekarz lub położna i przekaże ją do USC najpóźniej trzy dni od jej wystawienia.

Dzięki Profilowi Zaufanemu - także przez internet - można od razu złożyć drugi dokument ważny przy narodzeniu dziecka. To wniosek o świadczenie 500+, które od lipca tego roku przysługuje również na pierwsze dziecko.

Więcej: wiadomosci.wp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum