MC: pracownik przychodni potwierdzi profil zaufany i założy Internetowe Konto Pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2019 19:08

Profil zaufany potwierdzimy w przychodni lekarskiej, e-receptę zrealizujemy dzięki e-dowodowi, na wizytę u lekarza zarejestrujemy się korzystając z aplikacji mObywatel. To nie wizja Polski naszych prawnuków. Tak będzie już niebawem - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji w przesłanym komunikacie.

MC: pracownik przychodni potwierdzi profil zaufany i założy Internetowe Konto Pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według resortu to największy w historii pakiet zmian służący przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia. O czym mowa? O przyjętym we wtorek (9 lipca) przez Radę Ministrów, a przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia, projekcie ustawy wdrażającej rozwiązania dotyczące tzw. e-zdrowia.

Profil zaufany potwierdzisz u lekarza
- To kolejny milowy krok w naszych działaniach. Dzięki świetnej współpracy z Ministerstwem Zdrowia zadbaliśmy o to, by ze zmian mogli skorzystać wszyscy Polacy - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dzięki nowej możliwości potwierdzania profilu zaufanego, stanie się on jeszcze bardziej popularny, a dzięki niemu jeszcze więcej osób będzie korzystało z naszych e-usług - dodaje szef MC.

Przypomnijmy, profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie. Dzięki niemu np. zgłosimy narodziny dziecka, złożymy wniosek o 500+, o nowy dowód osobisty, zameldujemy się, ale również załatwimy online szereg innych spraw. Z profilu zaufanego korzystają obecnie już niemal 4 miliony Polaków.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy przewidują, że pracownik przychodni, lekarz, pielęgniarka, położna (którzy otrzymają odpowiednie uprawnienia) będą mogli potwierdzać profile zaufane. W trakcie wizyty będzie też można założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem. Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie profil zaufany.

Jeśli chcemy założyć profil zaufany, należy wejść na www.pz.gov.pl

mObywatel w przychodni
To nie wszystkie zmiany. Po wejściu w życie nowych przepisów pacjenci będą mogli zarejestrować się przychodni przy pomocy naszej aplikacji mObywatel. Natomiast dzięki e-dowodom będą mogli wygodnie zrealizować swoje e-recepty.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna rządowa aplikacja na smartfony. Dzięki niej zyskujesz szybki dostęp do elektronicznych dokumentów. Możesz z niej korzystać, jeśli masz telefon z systemem operacyjnym iOS lub Android.

To niejako wirtualny portfel, w którym trzymamy dokumenty. Jakie? Po pierwsze - odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego, czyli mTożsamość. Dzięki niej już dziś możemy wylegitymować się we wszystkich tych sytuacjach, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, np. przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. Od 23 kwietnia nie musimy też mieć dowodu osobistego, by odebrać list polecony. Wystarczy mObywatel.

- Dziś z mObywatela korzysta blisko 300 tysięcy osób. Obecnie oferujemy w niej trzy usługi: mTożsamość, mPojazd i mLegitymację dla uczniów - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Wkrótce trafi tam także mLegitymacja studencka i e-recepta. Aby aktywować aplikację w telefonie - potrzebujemy Profilu Zaufanego - dodaje szef MC.

Koniec z pieczątkami
Dzięki wprowadzanym zmianom możliwe stanie się wdrożenie e-recepty transgranicznej, czyli recepty do zrealizowania w innych krajach Unii Europejskiej. W ramach cyfryzacji i elektronicznego obiegu dokumentów zlikwidowany zostanie także obowiązek stosowania przez lekarzy pieczątek.

Przyjęte przez Radę Ministrów przepisy trafią teraz pod obrady Sejmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum