MC: aplikację Protego Safe pobrało ponad 1 mln osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 października 2020 15:26

Ponad milion osób pobrało bezpłatną, dobrowolną aplikację STOP COVID - ProteGO Safe, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem - poinformował resort cyfryzacji. Program jest oparty na technologii łączności Bluetooth.

MC: aplikację Protego Safe pobrało ponad 1 mln osób
Instalacja i korzystanie z programu są dobrowolne Fot. John Karakatsanis/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z firmami Apple i Google aplikacja jest bezpłatna i, jak zapewniają twórcy, bezpieczna, jeśli chodzi o ochronę danych. Instalacja i korzystanie z programu są dobrowolne. Resort namawia jednak do tego, przekonując, że według najnowszych badań aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19.

- Badacze z Oksfordu w swojej najnowszej publikacji twierdzą, że aplikacje monitorujące otoczenie i wysyłające powiadomienia o możliwym kontakcie z koronawirusem ograniczają jego rozprzestrzenianie się mniej więcej proporcjonalnie do odsetka ich użytkowników - twierdzi resort. MC poinformowało, że do środy aplikację pobrało 1 009 840 osób. - Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym lepiej - przekonuje MC, apelując o instalowanie STOP COVID - ProteGO Safe.

Jak wyjaśnia, po pobraniu aplikacji i po włączeniu łączności Bluetooth w smartfonie, ProteGO Safe stale monitoruje otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. - Jeśli znajdzie takie urządzenie - a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów - nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to spotkanie. Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje - po pozytywnym wyniku testu zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu - podaje resort.

Według MC pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z programu i dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa. Dzwoniąc, pytają jednak, czy zakażony ma aplikację ProteGO Safe. W razie potwierdzenia, choremu przekazywany jest unikalny numer PIN wraz z instrukcją, gdzie w aplikacji należy go wprowadzić. W razie wykonania tego zalecenia najpóźniej w ciągu doby na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi w trakcie ostatnich 14 dni miała kontakt osoba zakażona, wyświetli się odpowiednie powiadomienie.

Aplikacja ProteGO Safe pozwala także wykonać testy oceny ryzyka zakażenia oraz prowadzić dziennik zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum