MC: Zintegrowany Informator Pacjenta - konto można juz założyć online

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2018 11:29

Idziesz do nowego specjalisty i potrzebujesz wydrukować historię choroby, a może chcesz sprawdzić gdzie są najkrótsze kolejki do lekarza? - wszystkie te informacje znajdziesz w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP). Aby to sprawdzić nie musisz już odwiedzać oddziału NFZ. Dzięki Profilowi Zaufanemu, konto w ZIP od teraz możesz założyć online - poinformowało w przesłanym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji.

Fot. archiwum

ZIP jest ogólnopolskim serwisem dla pacjentów. Umożliwia dostęp do gromadzonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia danych o leczeniu. Do tej pory, aby założyć konto w ZIP trzeba było osobiście odwiedzać odpowiedni oddział Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Od teraz, do ZIP dostęp zyskało 1,4 mln klientów Profilu Zaufanego.

Dzięki integracji Informatora z PZ można sprawdzić wykonywane na rzecz pacjentów świadczenia medyczne zarejestrowane w bazie NFZ. To mechanizm uszczelniający wydatki w służbie zdrowia i zapobiegający nieprawidłowościom w tym systemie.

"Ale to nie wszystko, czego możesz dowiedzieć się dzięki ZIP. Rejestrując się w Informatorze zyskujesz m.in.:

- szybki dostęp do informacji o Twoim prawie do świadczeń zdrowotnych,
- informację o odprowadzonych składkach,
- wiedzę o leczeniu, udzielonych Ci świadczeniach, lekach refundowanych oraz deklaracjach w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej,
- wgląd do danych o kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie Twojego leczenia,
- łatwy dostęp do wykazu placówek, w których każdy pacjent - w ramach ubezpieczenia zdrowotnego - może otrzymać pomoc medyczną finansowaną ze środków publicznych (adresy i telefony placówek medycznych)" - informuje MC.

"Aby informacje o Twoim leczeniu pojawiły się w systemie, muszą zostać przesłane przez placówkę medyczną. Może się to stać nawet dwa miesiące po wizycie. Dostępne dane pojawią się jednak co najmniej 24 godziny od momentu założenia konta, będą aktualizowane raz na dobę" - czytamy w informacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Założyć konto w ZIP można: 

- online - na stronie https://zip.nfz.gov.pl
- składając wniosek potwierdzony Profilem Zaufanym,
- składając wniosek podpisany podpisem kwalifikowanym,
- osobiście - w wojewódzkim Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum