×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łukasz Jankowski: to pacjenci wymuszają na lekarzach korzystanie z najnowszych technologii

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia17 grudnia 2021 12:00

Musimy kształcić lekarzy przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy, za kilka lat obudzimy się w rzeczywistości, w której medycy nie będą potrafili korzystać na najnowszych technologii - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie w podcaście z cyklu "Zdrowie w rozmowie".

Łukasz Jankowski: to pacjenci wymuszają na lekarzach korzystanie z najnowszych technologii
Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie FOT. Screen PTWP
  • Cykl podcastów "Zdrowie w rozmowie" dotyczy rewolucji technologicznej w medycynie
  • Niebawem lekarz będzie dobrym lekarzem, jeśli będzie umiał obsłużyć, m.in. narzędzia sztucznej inteligencji (AI), ale będzie też do ich analiz podchodził w sposób krytyczny - mówi w najnowszym odcinku cyklu "Zdrowie w rozmowie" doktor Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie
  • Dodaje: - Już dziś musimy kształcić lekarzy przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy, za kilka lat lekarze nie będą potrafili korzystać z innowacyjnych technologii

Nowe technologie nierzadko wywołują na początku obawy, a nawet protesty personelu medycznego

W najnowszym odcinku podcastu „Zdrowie w rozmowie - o nowych technologiach w medycynie” prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, doktor Łukasz Jankowski odpowiada, między innymi na pytania: jak innowacje medyczne wpływają dziś na sektor ochrony zdrowia; jak lekarze radzą sobie z wprowadzaniem innowacji; jak radzić sobie z brakiem kompetencji cyfrowych wśród personelu medycznego?

Posłuchaj całej rozmowy z doktorem Łukaszem Jankowskim, prezesem Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie

- Dobry lekarz dziś, za chwilę dobrym lekarzem będzie wtedy, kiedy będzie umiał obsłużyć narzędzia sztucznej inteligencji (AI) i będzie do ich analiz podchodził w sposób krytyczny, czyli na analizę AI nałoży jeszcze preferencje pacjenta, jego profil psychologiczny, całą historię decyzji terapeutycznych dotyczących danego pacjenta. Myślę, że tutaj jest duża rola szkolenia w medycynie, które już dzisiaj powinno się zmieniać, biorąc pod uwagę to, co w medycynie będzie za 5, czy 10 lat - wskazuje Łukasz Jankowski.

Przyznaje, że zmiany związane z wdrażaniem nowych technologii nierzadko wywołują na początku obawy, a nawet protesty personelu medycznego.

- Dlatego już dziś warto rozmawiać z rektorami uczelni medycznych, aby już teraz wprowadzać nowe standardy nauczania dostosowane do tego, co czeka nas w najbliższym czasie. Musimy kształcić lekarzy przyszłości. Jeśli tego nie zrobimy, za kilka lat obudzimy się w rzeczywistości, w której lekarze nie będą potrafili korzystać na najnowszych technologii - przestrzega szef ORL w Warszawie.

- Dzisiaj już sami pacjenci wymuszają na lekarzach dostosowanie się do wymogów związanych z najnowszymi technologiami - podkreśla Łukasz Jankowski.

Jak pokonać bariery na drodze rozwoju technologicznego w medycynie

Stworzona przez Koalicję AI w zdrowiu oraz Polską Federację Szpitali, seria podcastów "Zdrowie w rozmowie" jest dostępna na najpopularniejszych platformach streamingowych, w tym Spotify, Apple, Google+ oraz YouTube. Partnerem głównym podcastu jest PZU Zdrowie, a partnerami medialnymi są: Medonet, RynekZdrowia.pl i Cowzdrowiu.pl.

Podcast „Zdrowie w rozmowie” to 6 odcinków - rozmów z pracownikami medycznymi, start-upami, innowatorami, organizacjami pacjentów, stroną publiczną i dyrektorami placówek medycznych na temat tworzenia i wdrażania innowacji w polskiej ochronie zdrowia ze szczególnym naciskiem na innowacje cyfrowe. 

Rozwój nowych technologii następuje z dnia na dzień, rewolucjonizując świat medyczny chociażby poprzez coraz powszechniejsze stosowanie algorytmów sztucznej inteligencji. Wciąż jednak istnieje spora luka informacyjna, która jest jedną z barier na drodze rozwoju technologicznego.

Podcast "Zdrowie w rozmowie" ma na celu zlikwidowanie tej bariery poprzez dostarczanie najnowszych informacji o wdrożeniach w zakresie sztucznej inteligencji, zwiększanie zaufania do algorytmów i innowacji oraz wskazanie, w jaki sposób mogą one się przyczynić do poprawy komfortu pacjenta i warunków pracy lekarza.

Na stronie https://anchor.fm/zdrowiewrozmowie dostępne już poprzednie wywiady przeprowadzone z: zastępcą Rzecznika Praw Pacjenta Grzegorzem Błażewiczem oraz z dyrektorem Andrzejem Browarskim z PZU Zdrowie.

Czytaj także:

Rusza cykl podcastów "Zdrowie w rozmowie". Pierwszym gościem Grzegorz Błażewicz

Polska może zarabiać na nowych technologiach medycznych? Tak, ale jest kilka warunków

"Obecny system edukacji w Polsce prowadzi do katastrofy". Odczują to również pacjenci

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum