Łódź: szpital miejski wprowadzi e-usługi dla pacjentów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 15:42

Wyznaczanie wizyt, dostęp pacjenta do dokumentacji medycznej i konsultacje z lekarzem - wszystko za pośrednictwem internetu - to tylko kilka z e-usług, jakie dostępne będą w Centrum Medycznym im. Rydygiera w Łodzi. Koszt projektu to 2,1 mln zł, z czego 1,4 mln zł wynosi dotacja z UE.

Łódź: szpital miejski wprowadzi e-usługi dla pacjentów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W miejskich centrach medycznych (MCM) wprowadzamy rozwiązania, które będą ułatwiały funkcjonowanie naszym pacjentom - są to e-usługi. Zaczynamy od centrum im. Rydygiera. Dzięki nowemu systemowi do wszystkich jego przychodni i poradni będzie można zapisać się przez internet. Pacjent zyska też dostęp do swojej dokumentacji medycznej. Możliwe będą e-konsultacje, podczas których pacjent będzie kontaktował się przez internet bezpośrednio ze swoim lekarzem - podał wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek na konferencji prasowej w piątek (2 sierpnia)

Według Wieczorka wprowadzenie e-usług w centrum im. Rydygiera kosztować ma ok. 2,1 mln zł, z czego 700 tys. zł to wkład własny placówki, a 1,4 mln zł to dofinansowanie UE.

Przewiduje się, że system zacznie działać w połowie 2020 r. Ma on umożliwić również wymianę dokumentacji medycznej między lekarzami z różnych placówek oraz przeprowadzanie konsultacji przez internet. Jak wyjaśnił wiceprezydent, takie rozwiązania są powszechne w wielu krajach Europy Zachodniej. Działają tam sieci konsultujących trudne przypadki specjalistów z danej dziedziny.

Kolejnym ułatwieniem dla pacjentów będzie system e-powiadomień. Wyśle on wiadomości do osób upoważnionych przez chorego, m.in. o wypisaniu czy przeniesieniu go do innej placówki.

- Pacjent będzie mógł zdalnie uprawnić kogoś do dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Często bywa tak, że po wyjściu ze szpitala nie jesteśmy w stanie odebrać swojej dokumentacji medycznej. Obecnie wiele spraw da się załatwić, używając jedynie telefonu lub komputera - także i w tym przypadku będzie to możliwe - dodał Wieczorek.

Prezes Centrum Medycznego im. Rydygiera Ewa Paczkowska przypomniała, że w 2020 r. wchodzi w życie obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej dostępnej dla pacjenta.

- Obecnie trwa postępowanie przetargowe. Na tym etapie każda z firm jest zobowiązana do przedstawienia nam konkretnych rozwiązań i sposobu ich funkcjonowania. Bardzo zależy nam na tym, aby były one proste i przejrzyste, zważywszy, że zdecydowana większość naszych pacjentów to osoby starsze. Obsługa programu musi być prosta i intuicyjna - zaznaczyła.

Do części poradni w centrum Rydygiera, m.in. przy ul. Próchnika czy przy ul. Piotrkowskiej, już teraz można zarejestrować się przez internet - to udogodnienie jest efektem poprzedniego projektu unijnego. Nowy pozwoli na wprowadzenie e-usług w szpitalu im. Rydygiera i w poradniach przy ul. Pomorskiej i ul. Rewolucji 1905 r. 

Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze