Łódź: rusza program zdalnej opieki nad pacjentami MCM im. Jonschera

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 18:17

W styczniu zostanie uruchomiony program nowoczesnej zdalnej opieki nad pacjentami Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera w Łodzi. Potrwa trzy miesiące.

Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie; FOT. Materiały prasowe

Program realizowany jest dzięki współpracy Comarch Healthcare, Urzędu Miasta Łodzi i Miejskiego Centrum Medycznego im. Karola Jonschera w tym mieście. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie skorzystać z kompleksowej zdalnej opieki medycznej.

W ramach programu m.in. miesięcznym telemonitoringiem zostanie objętych 60 pacjentów Miejskiego Centrum Medycznego. Kwalifikacja do programu będzie prowadzona przez personel tej placówki, który przeprowadzi ankiety, wstępne badania fizykalne oraz przeszkoli uczestników projektu z obsługi urządzeń. Stan zdrowia pacjentów będzie monitorowany przez pracowników Centrum Zdalnej Opieki Medycznej Comarch Healthcare.

Każdy z uczestników projektu otrzyma zestaw telemedyczny Comarch SMA, składający się z tabletu z dedykowaną aplikacją oraz zintegrowanych urządzeń pomiarowych - wagi z analizą składu ciała, rejestratora event EKG, pulsoksymetru.

Aplikacja do obsługi zestawu jest intuicyjna i dostosowana do potrzeb seniorów. Przypomina o zażyciu leków, pomiarach parametrów i dokładnie pokazuje, w jaki sposób je wykonać. Informacje automatycznie przesyłane są do platformy Comarch e-Care, obsługiwanej przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w Krakowie. Pracownicy Centrum Zdalnej Opieki Medycznej otrzymują wyniki przeprowadzonych badań, w razie potrzeby kontaktują się z pacjentem lub Miejskim Centrum Medycznym.

- Cieszymy się, że po raz kolejny możemy dostarczyć rozwiązania telemedyczne mieszkańcom Łodzi. Wierzymy, że jest to sposób na usprawnienie systemu opieki medycznej i realne wsparcie lekarzy i pacjentów - mówi Marcin Romanowski, prezes zarządu Comarch Healthcare.

- Taka opieka nie zastąpi wizyty u lekarza, badań w poradni czy nawet szpitalu. Ale zapewnia przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w domu - szczególnie naszym seniorom - a w niektórych przypadkach nawet odsuwa od osoby starszej konieczność pobytu w placówce medycznej czy konieczność posiadania stałej opieki w domu. Tę stałą „opiekę" zapewniają bowiem „urządzenia", które na bieżąco - choć zdalnie - monitorują m.in. lekarze - dodaje prezes Romanowski.

- To nie pierwsza współpraca naszego miasta oraz firmy Comarch w zakresie teleopieki. Podobny projekt prowadziliśmy razem trzy lata temu. Zaś dziś, ok. 2000 łódzkich seniorów korzysta ze specjalnych opasek na ręce, które monitorują ich stan 24 godziny na dobę. Teleopieka to przyszłość. A w Łodzi, m.in. dzięki współpracy miasta z takimi partnerami jak Comarch - teraźniejszość medycyny - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum