×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Łódź: ponad 1,9 mln zł na informatyzację miejskich placówek medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 listopada 2015 12:58

Ponad 1,8 mln zł kosztowała informatyzacja miejskich placówek ochrony zdrowia, przeprowadzona w 2015 r. To kolejny etap projektu, w ramach którego w ciągu dwóch lat e-usługi dla pacjenta mają być dostępne we wszystkich miejskich przychodniach w Łodzi.

Łódź: ponad 1,9 mln zł na informatyzację miejskich placówek medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- W tym roku informatyzacja objęła trzy jednostki: Centrum Medyczne im. Rydygiera, Miejskie Centrum Medyczne Śródmieście oraz Miejską Przychodnię Dąbrowa. Całkowita wartość projektu to ponad 1,8 mln zł, z czego udział miasta wyniósł 300 tys. zł, natomiast pozostałe środki pochodzą z UE, z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Łódzkiego - wyjaśnił na konferencji prasowej w czwartek (5 listopada) dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Robert Kowalik.

Za przyznane dofinansowanie zakupiono m.in. sprzęt komputerowy i oprogramowanie do obsługi medycznej pacjentów, dokonano okablowania wszystkich jednostek światłowodem i przeprowadzono szkolenie personelu.

Zdaniem prezes Centrum Medycznego Śródmieście Janiny Sąsiadek, informatyzacja placówki jest dużym udogodnieniem, zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

- Na przykład w poradni stomatologii w ogóle nie mieliśmy do tej pory komputera. Obecnie zyskała ona możliwość bezpośredniego sprawdzania pacjentów w systemie eWUŚ. To dla nas także oszczędności, bo mamy system wewnętrznej łączności, obniżamy koszty połączeń telefonicznych - podkreśliła.

W Centrum Śródmieście już wkrótce będzie dostępna opcja przesyłania internetem wyników badań. Dzięki niej wyniki uzyskane w laboratorium zostaną automatycznie przesłane do lekarza prowadzącego. W najbliższym czasie nastąpi też połączenie śródmiejskiego systemu elektronicznej dokumentacji z CM im. Rydygiera.

- Informatyzacja to wymierna korzyść dla pacjenta, który będzie mógł rejestrować się poprzez e-rejestrację, dokonywać e-oceny naszych pracowników. Dzięki temu będziemy mogli szybciej reagować na uwagi pacjentów - dodała Sąsiadek.

W opinii lekarki stomatologii Lilianny Kojara-Ławniczak komputeryzacja śródmiejskiej przychodni daje nowe możliwości terapeutyczne. - Mogę połączyć się z lekarzem prowadzącym, np. internistą, sprawdzić, jakie leki bierze pacjent - bo sami chorzy nie zawsze je pamiętają, sprawdzić historię choroby - zaznaczyła.

Magistrat planuje, by do końca bieżącego roku zinformatyzować połowę miejskich zakładów opieki zdrowotnej. Według Kowalika, termin ustawowy na przeprowadzenie procesu informatyzacji to koniec 2017 r.

- Na pewno zdążymy do tego czasu. W przyszłym roku planujemy podłączenie do systemu dziewięciu przychodni w ramach ZOZ Bałuty. W przychodniach już zinformatyzowanych będziemy stopniowo uruchamiać opcję e-rejestracji - przewiduję, że nastąpi to w połowie 2016 roku - dodał.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze