Łódź: pacjenci szpitala noszą opaski identyfikacyjne

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 03 września 2009 12:50

Od niedawna pacjenci III Szpitala Miejskiego im. Jonschera w Łodzi noszą na ręku opaski identyfikacyjne, które do tej pory kojarzyły się z opcją all inclusive w hotelach.

Łódź: pacjenci szpitala noszą opaski identyfikacyjne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na opasce jest zawarte imię i nazwisko pacjenta oraz oddział, na który został przyjęty. Bransoletkę na rękę zakłada choremu pielęgniarka w szpitalnej izbie przyjęć. Zdjąć może ją dopiero w dniu wypisania do domu, kiedy odbierze ze szpitalnej szatni swoje rzeczy.

– To sposób na szybką identyfikację pacjenta – mówi Dziennikowi Łódzkiemu Alicja Chmielińska, wicedyrektor szpitala ds. lecznictwa. - Chorzy, którzy nie muszą leżeć w łóżku, często spacerują po obiekcie, chodzą do szpitalnego kiosku, wychodzą do ogrodu. Zdarzały się sytuacje, w których starsze osoby traciły orientację i nie potrafiły z powrotem trafić na swój oddział. Często nie pamiętają, jak się nazywa oddział, na którym leżą. Opaska na ręce pomaga pielęgniarce czy salowej właściwie skierować zdezorientowanego pacjenta.

Opaski służą też poprawie bezpieczeństwa osób będących pacjentami oddziałów zabiegowych, gdzie po narkozie chorzy długo dochodzą do siebie. Stąd na opasce pojawia się oprócz nazwy oddziału także imię i nazwisko pacjenta.

– Na więcej nie pozwala nam ustawa o ochronie danych osobowych – zaznacza Anna Miraniuk, szefowa pielęgniarek w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Opaski identyfikacyjne, jednorazowe, są z reguły wykonane z tworzywa, posiadają specjalne zapięcie, aby było niemożliwe użycie ich przez inną osobę. Mogą zawierać numer identyfikacyjny, kod kreskowy albo na przykład chip RFID HF (wysokiej częstotliwości), w którym mogą zostać na przykład zakodowane kody dostępu do różnych stref bezpieczeństwa.

W zależności od zaawansowania technologicznego opaski i od tego w co jest wyposażona można za ich pomocą np. kontrolować pracowników w różnych kategoriach, na przykład ich obecność na terenie obiektu, monitorować np. ich godziny pracy. Dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu nadzór nad bezpieczeństwem nawet bardzo dużych grup ludzi może być dokładny i efektywny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum