Lekarze telezdrowiu nie ufają, ale pacjenci owszem

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2012 08:44

Tylko 6 proc. pracowników służby zdrowia i pacjentów miało jakąkolwiek styczność z telemedycyną, czyli udzielaniem porad i monitorowaniem zdrowia na odległość za pośrednictwem internetu lub telefonu.

Lekarze telezdrowiu nie ufają, ale pacjenci owszem

Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na badania 6 tys. Polaków, które przeprowadzono w ramach projektu "Chain of Trust" (Łańcuch zaufania). Badających interesowało czy respondenci wiedzą czym jest telemedycyna, czy kiedyś z niej korzystali i czy chcieliby, by nowe technologie były wykorzystywane na linii lekarz - pacjent.

Z drugiej strony - choć telemedycyna nie jest znana, to 60 proc. chętnie by zaczęło korzystać z takich usług.

Spośród pracowników medycznych, którzy nie mieli styczności z takimi usługami, 70 proc. chce z nich skorzystać w najbliższej przyszłości. Ale tylko co piąty uważa, że w ich miejscu pracy takie rozwiązania są promowane. Mają też obawy, czy pacjenci będą w stanie bezpiecznie z nich korzystać - tylko 29 proc. ocenia, że zrobią to prawidłowo.

Bardziej otwarci na nowe technologie są pacjenci, którzy już teraz poszukują w sieci informacji o chorobach, leczeniu, a czasem sami próbują się diagnozować. Potwierdzają to dane GUS - blisko co trzeci internauta (a wśród mieszkańców miast ponad 45 proc.) radzi się u "doktora Google".

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum