Lekarze nie chcą komputerów w gabinetach?

Autor: Dziennik/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 11:09

Czy informatyzacji ochrony zdrowia może przeszkodzić niechęć lekarzy i dyrektorów szpitali do komputerów i internetu?

Najważniejsze ogniwo tego łańcucha, czyli ludzie, wciąż nie są przekonani do pomysłu i niechętnie korzystają z nowych technologii. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, instytucja powołana do koordynacji informatyzacji, rozesłało do szpitali ankietę z pytaniami, czy używają internetu do rejestracji pacjentów i czy szkolą pracowników w tym zakresie.

Okazało się, że choć w większości (ponad 80 proc.) z 200 badanych jednostek dostęp do internetu ma większość pracowników administracji, to tylko w pięciu placówkach wykorzystuje się go w kontaktach z pacjentem do uzgadniania terminów przyjęć, a w czterech do uzgodnień związanych z hospitalizacją.

Jeszcze mniej optymistyczne wyniki przynosi najnowsza analiza firmy badawczej Frost & Sullivan „Społeczne i ekonomiczne korzyści z zastosowania systemów informatycznych w polskiej ochronie zdrowia". Okazuje się, że Polska znajduje się daleko poniżej średniej europejskiej.

Zaledwie jeden na dziesięciu polskich lekarzy używa komputera podczas konsultacji medycznych. W Czechach i na Węgrzech dla blisko 70 proc. lekarzy to zwykła codzienność. Niewiele lepiej jest w zakresie wykorzystywania przez polskich lekarzy komputerów do rejestracji danych administracyjnych pacjentów (50 proc.), podczas gdy średnia unijna to ok. 80 proc.

Lekarzom wciąż brakuje przekonania, że komputery nie będą dodatkowych obciążeniem, a odwrotnie, przyspieszeniem i ułatwieniem pracy.

Więcej na: www.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum