Lekarze doceniają e-dokumentację, ale nadal nie mogą jej wymieniać

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2016 13:41

Większość szpitali w Polsce jest wyposażonych w system informatyczny, który umożliwia generowanie elektronicznej dokumentacji medycznej, niestety e-dokumentacji praktycznie nie można wymieniać między placówkami - mówi nam Tomasz Judycki, wiceprezes Atende Medica Sp. z o.o., prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Lekarze doceniają e-dokumentację, ale nadal nie mogą jej wymieniać
Tomasz Judycki, wiceprezes Atende Medica Sp. z o.o., prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej

Lekarze, wbrew temu co się mówi, chętnie używają systemów informatycznych, jeśli ułatwiają im pracę - uważa Tomasz Judycki.

Jego zdaniem, np. system wypisywania e-recept jest dobry przykładem przydatnej funkcjonalności. - Jej zalety docenia każdy lekarz, który używa tego systemu - zaznacza prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

Jednak dokumentacji zapisanej w formie elektronicznej praktycznie w kraju nie da się wymieniać pomiędzy placówkami, co stanowi główny mankament systemu informatycznego w ochronie zdrowia.

- Dokumentację medyczną można co prawda wymieniać w obrębie platform regionalnych, ale występują one jedynie w kilku województwach, poza tym obejmują swoim zasięgiem tylko fragmenty systemu ochrony zdrowia - zaznacza Tomasz Judycki.

Wypowiedź zarejestrowana podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum