Kujawsko-Pomorskie: rusza nowy program teleopieki domowej

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 18 stycznia 2021 21:29

Regionalny Ośrodek Polityki społecznej przygotowuje na polecenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego nowy, adresowany do wszystkich potrzebujących, program teleopieki domowej. Do współpracy zaproszone zostały wszystkie samorządy gminne regionu, ale niestety nie wszystkie do programu przystąpiły.

Kujawsko-Pomorskie: rusza nowy program teleopieki domowej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Rekrutacja podopiecznych, którą rozpoczniemy wiosną, obejmie w pierwszym rzucie mieszkańców gmin, które w projekcie partycypują - informuje nas Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- „Bransoletki życia”, które ratują w sytuacjach zagrożenia i dają poczucie bezpieczeństwa, wprowadziliśmy w naszym województwie w ramach pilotażu, którego celem było m.in. zbadanie popytu na tego rodzaju usługi. Wiemy już, że zainteresowanie nimi jest ogromne -wyjaśnia marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

- Dlatego zdecydowaliśmy się na stworzenie stałego systemu tego rodzaju wsparcia, opartego o własne, działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę, którą jest możliwość rozszerzania oferty, na przykład o telemedycynę czy wsparcie osób przebywających w kwarantannie - dodaje marszałek Całbecki.  

Zadanie stworzenia takiego centrum, które będzie w praktyce sercem systemu, otrzymała marszałkowska spółka celowa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio, która sprawdziła się m.in. w obsłudze Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Conectio ogłosi wkrótce przetargi na dostawę mobilnych urządzeń do szybkiego przywoływania pomocy (które będą też monitorować i rejestrować wybrane funkcje życiowe i aktywność podopiecznych), a także na oprogramowanie i organizacyjne know-how.

- System budujemy na razie pod szacunkowe potrzeby zgłoszone przez gminy będące partnerami projektu. Jeśli zgłoszą się kolejne, będziemy go rozbudowywać. W dalszej kolejności planujemy udostępnienie związanych z nim możliwości indywidualnym osobom mieszkającym w gminach, których władze do projektu nie przystąpiły. W  tym ostatnim przypadku wiązałoby się to jednak z przynajmniej częściową odpłatnością - informuje Beata Krzemińska.

Adresatami tej formy wsparcia są osoby niesamodzielne, w tym mieszkający samotnie seniorzy. Pierwszeństwo rezerwowane jest dla osób o niskich dochodach, doświadczających wykluczenia społecznego, niepełnosprawnych, a także kombatantów i osób represjonowanych.

- Rekrutacja - najprawdopodobniej w trybie hybrydowym - powinna ruszyć późną wiosną. W pierwszym rzucie rozdysponujemy ponad 2 tysiące bransoletek - podaje Beata Krzemińska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum