Kujawsko-Pomorskie: bransoletki życia zdają egzamin, więc urządzeń przybędzie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 27 listopada 2019 20:05

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) prowadzi przygotowania do rozszerzenia marszałkowskiego programu teleopieki domowej, którym - dzięki współpracy z samorządami lokalnymi -  objęci mają być wszyscy potrzebujący. Deklaracje uczestnictwa złożyło już ponad 100 gmin w całym województwie.

Pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej objętych jest 210 osób. Fot. Urząd Miasta Tychy (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podaje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 80-letnia pani Halina jest jedną z osób objętych programem na obecnym etapie. Mieszka sama. We wrześniu poczuła się nagle bardzo źle i wcisnęła przycisk SOS na swojej bransoletce. Pracownik telecentrum operacyjnego przeprowadził z nią krótki fachowy wywiad, uzyskane informacje zestawił z danymi o zdrowiu pani Haliny, znajdującymi się w zasobach systemu - i natychmiast podjął decyzję o wezwaniu pogotowania ratunkowego. Z rozpoznaniem udaru mózgu pacjentkę odwieziono do szpitala. Dzięki szybkiej akcji ratunkowej skutki udaru zredukowano do minimum i szybko mogła wrócić do domu.

Pan Aleksander ma 85 lat. Trafił do programu z założeniem, że w razie zagrożenia nie zostanie sam. W październiku ubiegłego roku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i upadł. Centrum operacyjne otrzymało sygnał o upadku i bezzwłocznie podjęło próbę kontaktu. Ponieważ pan Aleksander nie odpowiadał, wezwano pogotowie powiadamiając jednocześnie opiekuna, który pojawił się z zapasowymi kluczami do mieszkania i wpuścił ratowników. Pacjent, w dobrym stanie, wrócił ze szpitala po kilku dniach.       

- Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wdrożonym na razie pilotażowo opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej - na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne - objętych jest 210 osób.

Zważywszy na sygnalizowane potrzeby, to zdecydowanie za mało. Dlatego podlegający marszałkowi województwa ROPS prowadzi zaawansowane prace nad poszerzeniem programu tak, by mógł objąć wszystkich potrzebujących (na początek 3 tysiące osób z opcją poszerzenia w przypadku większego zainteresowania). Do współpracy zaproszone zostały wszystkie gminy, zgłosiło się na razie nieco ponad 100. Umowy zostaną podpisane w pierwszym kwartale 2020.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum