Kujawsko-Pomorskie: 25 jednostek w marszałkowskim projekcie e-zdrowie

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2016 16:14

Szpitale wojewódzkie, uniwersyteckie, powiatowe i miejskie - w sumie 25 jednostek ochrony zdrowia z Kujaw i Pomorza wzięło udział w marszałkowskim projekcie modernizacji szpitalnej infrastruktury teleinformatycznej.

Jak informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, to ważny etap w budowie nowoczesnego elektronicznego systemu zarządzania danymi medycznymi pacjentów. Dzięki projektowi szpitale wszystkich szczebli usprawniły zarządzanie danymi i ruchem pacjentów oraz podwyższyły poziom diagnostyki obrazowej.

Realizację projektu rozpoczęto od modernizacji i rozbudowy infrastruktury informatycznej - położenia nowych kabli oraz instalacji serwerów i innych urządzeń kierujących ruchem w sieciach.

Zakupiono też urządzenia do diagnostyki obrazowej RTG - cyfrowe rentgeny i przystawki do ucyfrowienia starszych aparatów - co umożliwia szybsze i tańsze wykonywanie badań oraz błyskawiczne przesyłanie ich w systemach informatycznych. Pacjent, dzięki czułym detektorom, otrzymuje kilkukrotnie mniejszą dawkę promieniowania niż w przypadku starej technologii bazującej na kliszach fotograficznych.

Zmodernizowano także szpitalne systemy informatyczne, które umożliwiają prowadzenie pełnej elektronicznej dokumentacji medycznej. Dzięki temu szpitale mogą ewidencjonować zdarzenia medyczne oraz sprawnie zarządzać ruchem chorych. Są też gotowe na partycypację w kolejnych planowanych regionalnych i krajowych przedsięwzięciach, takich jak Elektroniczny Rekord Pacjenta.

Moduł e-zdrowie był ważną częścią większego projektu ''e-Usługi - e-Organizacji - pakiet rozwiązań informatycznych dla jednostek organizacyjnych województwa kujawsko-pomorskiego''. Wartość tej części to ponad 38 mln zł. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2014 to 28,5 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum