Krzysztof Groyecki: w czasie epidemii niewystarczająco wykorzystaliśmy narzędzia informatyczne

Autor: jj/Rynek Zdrowia • • 19 października 2020 11:10

Jak mówił w poniedziałek (19 października) w trakcie Internetowego XVI Forum Rynku Zdrowia Krzysztof Groyecki, prezes Asseco Poland SA, w czasie epidemii niewystarczająco wykorzystaliśmy potencjał narzędzi informatycznych.

Krzysztof Groyecki: w czasie epidemii niewystarczająco wykorzystaliśmy narzędzia informatyczne
- W kontekście opieki nad osobami starszymi przebywającymi w domu w czasie pandemii nie wykorzystaliśmy możliwości zdalnego monitorowania czy wideoporady - wskazywał prezes Krzysztof Groyecki. Fot. PTWP

- Narzędzia służące do monitorowania rozszerzania się epidemii, które znalazły praktyczne zastosowanie w wielu krajach w czasie epidemii, łatwiej wdraża się w społeczeństwach zdyscyplinowanych, w demokracjach, które różnią się od demokracji europejskich, do której jesteśmy przyzwyczajeni. W naszej sytuacji tego typu narzędzia, ich rozpowszechnienia i stopień akceptacji przez społeczeństwo jest ściśle skorelowana z zaufaniem do organizacji regulujących życie społeczne. Jeżeli to zaufanie jest ograniczone, to wdrażanie takich systemów jest utrudnione - mówił prezes Groyecki.

Jak podkreślał, techniczna strona takich narzędzi nie jest skomplikowana. Idea też nie jest zbyt trudna do wdrożenia. Najważniejszą jest właśnie kwestia zaufania.

Mówiąc o narzędziach informatycznych wspomagających pracę lekarzy prezes Groyecki podkreślał, że strywializowaliśmy pojęcie teleporady w sensie teleinformatycznym. Została ona zredukowana do pojęcia teleporady - rozmowy telefonicznej, która ma niewiele wspólnego z teleinformatyką.

- W kontekście opieki nad osobami starszymi przebywającymi w domu w czasie pandemii nie wykorzystaliśmy możliwości zdalnego monitorowania czy wideoporady. Czy tak się musiało stać? Ponieważ byliśmy na początku wdrażania tych systemów i pandemia nie dała nam czasu na ich wprowadzenie i przetestowanie, zostaliśmy jakby w pół kroku zaskoczeni przez rozwój sytuacji. Mimo że mamy takie narzędzia, to ich skuteczne wdrażanie zostało przerwane, wszystko wyparły porady telefoniczne - podkreślał prezes Groyecki.

Jego zdaniem, elektroniczne systemy takie jak e-recepta, e-skierowanie, e-zwolnienie lekarskie są dzisiaj nieocenione. Nie możemy sobie nawet wyobrazić sobie dzisiaj bez nich normalnego życia, nawet bez pandemii. 

- Nie wszystkie narzędzia teleinformatyczne wykorzystaliśmy tak, jakbyśmy mogli, ale nie do końca jest to naszą winą. Rozwój sytuacji nas niestety zaskoczył i przytłoczył - dodał prezes Asseco Poland.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum