Kraków: program komputerowy, który ratuje życie

Autor: Dziennik Polski, PAP/Rynk Zdrowia • • 26 marca 2011 12:57

Uczeni z krakowskiej Akademii Górniczno-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie stworzyli oprogramowanie, które może uratować życie osobom chorym i niepełnosprawnym.

Kraków: program komputerowy, który ratuje życie
W razie zagrożenia życia lub pogorszenia stanu zdrowia chorego włączy się alarm w telefonie komórkowym lekarza lub opiekuna. To pierwsze w Polsce tego typu rozwiązanie - donosi Dziennik Polski.

Zostało już sprawdzone w praktyce. Działa - potwierdzają naukowcy.

Liczą, że projektem zainteresuje się ochrona zdrowia, ale też prywatne firmy, które mogłyby sprzedawać oprogramowanie. Mogliby z niego skorzystać wszyscy ci, którzy mają w rodzinie osobę starszą, chorą, niepełnosprawną czy po prostu żyjącą samotnie. W ten sposób mieliby z nią kontakt, a szanse na szybką reakcję w niepokojących sytuacjach byłyby znacznie większe.

- Wielu ludzi wymagających długotrwałego leczenia lub rekonwalescencji, zamiast leżeć w szpitalu może spędzić ten czas w domu. Tacy pacjenci wymagają nieustannego nadzoru, gdyż nagły, niespodziewany atak choroby lub wypadek mógłby pogorszyć ich stan zdrowia lub zagrozić życiu. Niestety, nie zawsze jest możliwe, aby chory miał kogoś, kto może zapewnić mu stałą opiekę - mówi Przemysław Pleciak, student Międzywydziałowej Szkoły Inżynierii Biomedycznej AGH, który zaprojektował aplikację do zdalnego nadzoru pacjenta w domu.

Jest to część większego projektu, prowadzonego przez MSIB i mającego na celu poprawę jakości życia chorych.

Więcej:www.dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum