Kraków: na AGH powstanie Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 08:52

Innowacyjne metody diagnostyki medycznej, zaawansowane symulacje i zindywidualizowana terapia - tym zajmować się będzie nowa jednostka AGH, na której budowę uczelnia dostała właśnie 15 mln euro. Ogłosił to w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin.

Kraków: na AGH powstanie Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Grant w wysokości 15 mln euro to wygrana w prestiżowym konkursie Teaming for Excellence, w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Łącznie przyznano 13 grantów na kwotę 195 mln euro, a Polska oraz Cypr wypadły w tym rozdaniu najlepiej - z każdego z tych krajów pochodziły po 3 nagrodzone projekty.

Krakowski projekt nosi nazwę SANO, a w jego ramach powstać ma Centrum Zindywidualizowanej Medycyny Obliczeniowej. Będzie się ono zajmować tworzeniem innowacyjnych metod diagnostyki medycznej i zindywidualizowanej terapii, które wspomagane będą zaawansowanymi symulacjami komputerowymi. Naukowcy mają rozwijać tam nowe metody obliczeniowe, algorytmy, modele i technologie związane z medycyną spersonalizowaną dostosowaną do organizmu i potrzeb pacjenta.

Nowa jednostka powstanie w wyniku współpracy międzynarodowej pięciu instytucji. Ze strony AGH w skład konsorcjum wchodzi Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, a wraz z nim Klaster LifeScience w Krakowie, niemieckie Towarzystwo Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych i Forschungszentrum Jülich GmbH oraz brytyjski Uniwersytet w Sheffield. Początkowo rolę koordynatora będzie pełnić Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum