Konto IKP dla nastolatka. Do jakich danych ma dostęp do 18 roku życia?

Autor: oprac. JKB • Źródło: pacjent.gov.pl, Rynek Zdrowia02 czerwca 2022 19:00

Za pomocą Internetowego Konta Pacjenta rodzic ma dostęp do dokumentacji medycznej dziecka. Do czasu ukończenia 18 roku życia, dziecko/nastolatek nie ma dostępu do wszystkich funkcjonalności IKP.

Konto IKP dla nastolatka. Do jakich danych ma dostęp do 18 roku życia?
Nastolatkowie mogą sprawdzić IKP, ale z ograniczonymi funkcjami. Fot. AdobeStock
  • Każdy rodzic, który zgłosił swoje dziecko do ubezpieczenia w ZUS, ma dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta
  • Nastolatek może się zalogować na IKP pod warunkiem, że posiada profil zaufany, a ten można założyć każda osoba, która ukończyła 13 lat i ma nadany numer PESEL
  • Dziecko od 16 roku życia może sprawdzić historię swojego leczenia na IKP, ale nie ma pełnych uprawnień

IKP dla dziecka. Podstawowe informacje

Internetowe Konto Pacjenta umożliwia w szybki i prosty sposób dotrzeć do dokumentacji medycznej, w tym także e-skierowań, e-recept czy złożonych wniosków (np. o EKUZ). Warto pamiętać, że rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, ma dostęp do jego Internetowego Konta Pacjenta.

Może mieć też dostęp do dokumentów medycznych dziecka przez aplikację mojeIKP. Może również upoważnić drugiego rodzica do takiego samego dostępu.

W przypadku dziecka, które regularnie i stale przyjmuje jakieś leki, jest szczególnie ważne, aby w dniu 18 urodzin miało możliwość zalogowania się na IKP dla uzupełnienia potrzebnych danych kontaktowych czy korzystać z wszystkich praw.

Uprawnienia dzieci w kwestii IKP

Pacjent.gov.pl przypomina, że dziecko od 16 roku życia może sprawdzać historię swojego leczenia na IKP, ale nie ma pełnych uprawnień, np. nie może wyrażać zgody na operacje i zabiegi, ani upoważniać innych osób do odczytywania jego danych -  mogą to zrobić jedynie rodzice lub opiekun prawny.

Jeśli dziecko posiada dowód tymczasowy to i tak nie zaloguje się do konta IKP do ukończenia 16 roku. z kolei dziecko w wieku 16-17 lat jest w świetle prawa osobą małoletnią – tym samym ma dostęp do informacji o swoim stanie zdrowia poprzez zalogowanie się na IKP z ograniczoną listą funkcjonalnością.

Nie można zapominać o tym, że nastolatek musi mieć profil zaufany, aby zalogować się na IKP. Każda osoba po ukończeniu 13 roku życia z nadanym numerem PESEL może go uzyskać. Instrukcja krok po kroku:

  • przede wszystkim trzeba posiadać ważny dokument tożsamości,
  • złożyć wniosek (można to zrobić online),
  • potwierdzić go w punkcie potwierdzającym w ciągu 14 dni - punkty potwierdzające to urzędy skarbowe, oddziały NFZ oraz ZUS, a także Centrum e-Zdrowia.

Gdy nastolatek skończy 18 lat, zyska pełnię uprawnień, a rodzic automatycznie straci dostęp do jego IKP. Od tej chwili sam będzie decydował, kto będzie miał dostęp do jego danych medycznych, sam też będzie odbierał swoje e-recepty i e-skierowania, sprawdzał, jakie leki mu zapisano i jakie wyroby medyczne będą mu refundowane.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum