×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2023: znamy zwycięzców konkursu Start-Up-Med

Autor: JJ • Źródło: Rynek Zdrowia09 marca 2023 16:40

Znamy laureatów konkursu Start-Up-Med 2023, organizowanego w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych. W czwartek ich wyboru dokonało jury po sesji „Prezentacje finalistów Start-Up-Med”. W jej trakcie zaprezentowano jedenaście projektów, nominowanych do tegorocznego finału. Laureatami tegorocznej edycji Konkursu zostały projekt EndoRNA spółki Diagendo oraz ZWR-HOSPANEL.

Kongres Wyzwań Zdrowotnych 2023: znamy zwycięzców konkursu Start-Up-Med
Wybrano zwycięzców konkursu Start-Up-Med. Fot. PTWP
  • V Konkurs Start-Up-Med był wydarzeniem towarzyszącym VIII Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach
  • Celem Konkursu Start-Up-Med jest każdorazowo wspieranie medycznych start-upów poprzez wybór i wyróżnienie rozwiązań stanowiących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu zarówno dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej
  • Tegorocznymi laureatami konkursu Start-Up-Med 2023 zostali: w kategorii ośrodek medyczny/naukowy: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i projekt ZWR - HOSPANEL, w kategorii Start-Up Innowacje: Diagendo i projekt EndoRNA.
  • W plebiscycie czytelników portalu rynekzdrowia.pl na najbardziej innowacyjny projekt zwyciężyło również Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku z projektem ZWR – HOSPANEL (w kategorii ośrodek medyczny/naukowy) oraz NABIO Medical Technologies: za projekt „ekosystemu” technologicznego HydRe — w kategorii Start-Up Innowacje

Rekordowa ilość projektów

Do tegorocznej edycji konkursu Start-Up-Med, który był wydarzeniem towarzyszącym Kongresowi Wyzwań Zdrowotnych, nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń – było ich ponad 70.

Jury konkursu miało nie lada wyzwanie, związane z wyłonieniem pięciu najbardziej nowatorskich projektów, które mają szanse zmienić oblicze medycyny, a szerzej systemu ochrony zdrowia.

W głosowaniu w kategorii Start-Up Innowacje jedno z pierwszych pięciu miejsc - z taką samą liczbą głosów - zajęły dwa projekty, stąd w czasie sesji zaprezentowało się jedenaście, a nie dziesięć zgłaszających swoje projekty firm i instytucji.

W kategorii ośrodek medyczny/naukowy zwyciężył projekt Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku - ZWR - HOSPANEL.

UCK wspólnie z firmą MDS Cardio opracowało autorski interfejs dotykowy ZWR HOSPANEL dla urządzeń WelchAllyn, oparty o różne (dedykowane oddziałom) warianty skali NEWS2 (EWS). Dodatkowo firma E-Trust wspólnie z CGM opracowała i wykorzystuje API do systemu CliniNet zapewniające dostęp, w czasie rzeczywistym, do wybranych typów danych. Obecnie na polskim rynku nie występuje inna aplikacja z danymi pacjentów zawierająca funkcjonalności i informacje konieczne dla wsparcia monitoringu stanu pacjenta opartego o EWS.

Projekt zawiera Zespół Wczesnego Reagowania, dla którego narzędziem jest innowacyjna aplikacja mobilna pobierająca, analizująca i prezentująca informacje z Systemu Oceny Parametrów Życiowych pacjentów szpitala — HOSPANEL.

Z kolei aplikacja została opracowana przez firmę e-Trust Sp. z o.o. z wykorzystaniem wózków pomiarowych WelchAllyn, dostarczanych przez firmę MDS Cardio Sp. z o.o. Dzięki odpowiedniemu pobieraniu i algorytmizacji danych z systemu HIS, aplikacja służy prognozowaniu i w efekcie zapobieganiu niespodziewanym pogorszeniom stanu pacjentów, którzy nie są monitorowani w sposób ciągły.

Aplikacja realizuje ideę intensywnej terapii bez barier, będąc narzędziem szpitalnego Zespołu Wczesnego Reagowania (ZWR — zespół wsparcia opieki intensywnej). Pobiera wybrane parametry określane jako wczesnego ostrzegania przy pogarszającym się stanie pacjenta, zdefiniowane w systemie.

Na podstawie zastosowanych, udowodnionych klinicznie algorytmów (skala EWS NEWS2 z odmianami), prezentuje członkom ZWR, dashboard pacjentów zagrożonych ryzykiem pogorszenia stanu wraz z wymaganymi przez ZWR parametrami klinicznego stanu pacjenta.

Na podstawie uzyskanych, dedykowanych i algorytmizowanych informacji z HOSPANEL, ZWR udziela specjalistycznego wsparcia personelowi oddziału w opiece nad pacjentem. Dzięki innowacji organizacyjnej i technologicznej wzrasta bezpieczeństwo pacjentów, w efekcie algorytmizacji wyników pomiarów parametrów życiowych dla skali wczesnego ostrzegania EWS NEWS 2 i skal pochodnych.

Laureatem konkursu w kategorii Start-Up Innowacje została spółka Diagendo i projekt EndoRNA.

EndoRNA to innowacyjny wyrób medyczny Diagendo Sp. z o.o umożliwiający skuteczną metodę diagnostyki endometriozy przy użyciu techniki qRT-PCR, która po pandemii koronawirusa stała się powszechnie dostępna. Technologia umożliwia ilościowe oznaczenie względnego poziomu ekspresji genu FUT4 – markera endometriozy w odniesieniu do ekspresji genu referencyjnego GAPDH w materiale pobranym z endometrium macicy pacjentki w fazie wydzielniczej cyklu menstruacyjnego, u której istnieje podejrzenie występowania endometriozy lub konieczność jej wykluczenia.

Materiał z endometrium jest pobierany w trakcie wizyty u ginekologa metodą biopsji aspiracyjnej. Jego czułość analityczna, czyli zdolność do wykrywania „rzeczywiście” chorych, dla testu EndoRNA qRT-PCR wynosi do 94 proc.

Opracowanie testu rewolucjonizuje diagnostykę endometriozy, która jest bardzo częstą przypadłością (ok. 10 proc. populacji kobiet w wieku rozrodczym, co stanowi blisko 200 mln kobiet na świecie), hormonalnie zależna, To przewlekła choroba układu rozrodczego kobiety, związana z obecnością ognisk tkanki endometrialnej (błony śluzowej macicy) poza jama ̨macicy.

UCK w Gdańsku i projekt ZWR – HOSPANEL oraz NABIO Medical Technologies zwycięzcami głosowania czytelników

Niezależnie od decyzji jury konkursowego o tym, które z projektów zgłoszonych do konkursu były najlepsze, zadecydowali w głosowaniu internetowym czytelnicy portalu  rynekzdrowia.pl.

Ich głosami w tegorocznym plebiscycie na najbardziej innowacyjny projekt, zgłoszony w ramach konkursu Start-Up-Med w kategorii ośrodek medyczny/naukowy zwyciężyło również Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku z projektem ZWR – HOSPANEL – autorskim interfejsem dotykowym dla urządzeń WelchAllyn. Na ten projekt oddano 4224 głosy. W tym przypadku czytelnicy portalu rynekzdrowia.pl podjęli identyczną decyzję jak jurorzy.

Natomiast w kategorii Start-Up Innowacje najwięcej głosów czytelników portalu rynekzdrowia.pl zebrał „ekosystem” techologiczny HydRe, zgłoszony przez firmę NABIO Medical Technologies (3280 głosów). 

Wszystkim nominowanym oraz laureatom gratulujemy!

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze