Kongres OSOZ 2018: międzysektorowa debata o nowym modelu ochrony zdrowia

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2018 19:29

Ponad 1200 gości, 8 sesji tematycznych, 70 prelegentów z Polski i zagranicy, niemal 8 godzin wykładów oraz dyskusji na temat opieki koordynowanej i personalizowanej z perspektywy możliwości, jakie stwarzają rozwiązania e-zdrowia - wszystko to podczas XXIII Międzynarodowego Kongresu OSOZ, który odbywał się 24 kwietnia w Katowicach.

XXIII Międzynarodowy Kongres OSOZ w Katowicach Fot. Archiwum

- Jeżeli obszar medycyny przedszpitalnej będzie dobrze zorganizowany i skuteczny w swoich zadaniach, wówczas będzie w stanie rozwiązać praktycznie wszystkie problemy związane ze zdrowiem. Aby był on skuteczny i szczelny, powinien być koordynowany, głównie z powodu swojej wielkości i bardzo szerokiego spektrum zadań realizowanych w różnych miejscach i w różnym czasie - mówił dr inż. Zygmunt Kamiński, dyrektor Komitetu Naukowego OSOZ.

Dodał, że koordynacja i personalizacja, przy błyskawicznie rosnącej ilości danych na temat każdego pacjenta, jest obecnie możliwa tylko z pomocą technologii informacyjnych. Sektor zdrowia potrzebuje głębokiej informatyzacji, jaka już dawno dokonała się w innych branżach. Potrzebuje też dobrych i przemyślanych rozwiązań cyfrowych: od e-kont zdrowia pacjentów, po aplikacje mobilne i zaawansowane systemy IT dla placówek ochrony zdrowia.

Dopiero gdy informacja o pacjencie będzie podążała za nim, a pracę lekarzy wspomogą systemy sztucznej inteligencji, będzie można mówić o perfekcyjnie zorganizowanej opiece zdrowotnej nastawionej na potrzeby chorego.

Liczba uczestników Kongresu OSOZ zwiększyła się w 2018 r. w stosunku do roku 2017  o 35 proc. Zorganizowano sesje tematyczne dla lekarzy, farmaceutów, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych oraz pacjentów. Omówiono najbardziej aktualne zagadnienia, w tym m.in. cyberbezpieczeństwo w podmiotach medycznych, projekty digitalizacji polskiego rynku zdrowia, w tym e-receptę, e-ZLA oraz plany w zakresie opieki farmaceutycznej.

20 firm i instytucji, w tym uczelnie, fundacje, start-upy, zaprezentowało innowacyjne rozwiązania i osiągnięcia naukowe.

Obecni byli wiceministrowie zdrowia Janusz Cieszyński i dr hab. Marcin Czech, eksperci zagraniczni, przedstawiciele organizacji rynku zdrowia. Specjalne przesłanie do uczestników Kongresu OSOZ wystosował Vytenis Andriukaitis - Komisarz Europejski ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

Kongres zwieńczyła uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia w nowoczesnej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W Gali wzięło ​udział ponad 1400 gości. Kryształowe statuetki Liderów symbolizujące najwyższe zasługi w ochronie zdrowia trafiły do 13 osób i instytucji.

XXIV Międzynarodowy Kongres OSOZ zaplanowano na 9 kwietnia 2019 roku. Tematem głównym będzie obszar opieki szpitalnej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum