Komputerowy model umożliwi zapobieganie atakom padaczki u najmłodszych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2019 08:40

Polska grupa Transition Technologies z branży IT stworzyła, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, model do przewidywania padaczki, umożliwiający prewencyjne leczenia tej choroby nawet u najmłodszych pacjentów.

Komputerowy model umożliwi zapobieganie atakom padaczki u najmłodszych
Możliwe jest prognozowanie, u kogo należy wdrożyć leczenie Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Dotychczasowy kanon leczenia zakładał podawanie leków w momencie wystąpienia napadów klinicznych. Po dwóch latach prac analitycznych wykazano, że prewencyjne leczenie padaczki przynosi korzyści i zbudowano narzędzie służące kwalifikowaniu do takiego leczenia.

Transition Technologies w międzynarodowym projekcie Epistop mającym na celi zapobieganie epilepsji odpowiadało za gromadzenie i czyszczenie danych oraz wyliczenia. Obok analizy statystycznej TT opracowało łączoną analizę danych z wielu źródeł, w tym danych klinicznych o pacjencie, wynikach badań EEG, rezonansu magnetycznego, a także danych genomicznych, transkryptomicznych (określających poziom ekspresji genów) i proteomicznych (dot. białek). Ww badaniu przeanalizowano 33 terabajty danych.

Zebrane w projekcie dane posłużyły do zbudowania klasyfikatora, który na bardzo wczesnym etapie życia pacjenta przewiduje wystąpienie napadów padaczkowych. Dzięki temu możliwe jest prognozowanie, u kogo należy wdrożyć leczenie. Na sukces projektu, jak podkreślają przedstawiciele firmy, złożyły się doświadczenia ekspertów spółki zebrane we współpracy z klinicystami i badaczami.

- Nasi specjaliści zaprogramowali możliwość diagnozy prognostycznej, czyli wyprzedzenia choroby i stłamszenia zalążków możliwości wystąpienia ataku. Dostaliśmy dane bardzo wysokiej jakości, a także naukowe wsparcie z weryfikacją działań na każdym etapie prac - wyjaśnia prezes zarządu Transition Technologies prof. Konrad Świrski.

Przewidywanie epilepsji ma duże znaczenie, ponieważ ataki mogą skutkować uszkodzeniami neurologicznymi, zaburzając prawidłowy rozwój mózgu u dzieci.

- Projekt Epistop stawiał uczestnikom nie lada wyzwanie, bo jego ostatecznym celem było zapobieganie atakom padaczki u najmłodszych - niemowląt i dzieci, które nie są jeszcze zdolne komunikować się w sprawie swojego zdrowia. Ilość danych do przepracowania była ogromna. W czasie przeznaczonym na realizację projektu byłoby to nieosiągalne do obliczenia dla zespołu lekarzy. Specjaliści wypracowali i podyktowali nam procesy, przekazali dane, które ubraliśmy w algorytmy zdolne do znacznie szybszego stawiania wniosków - mówi dyrektor działu badań i rozwoju w Transition Technologies dr inż. Konrad Wojdan.

W powyższym projekcie Epistop stworzono ponadto model do badań przypadków ze stwardnieniem guzowatym. TT prowadzi także działania w badaniu Epimarker, którego celem jest zastosowanie nowych metod rozpoznawania i leczenia padaczki oraz zaburzeń neurorozwojowych u dzieci w oparciu o model kliniczny i komórkowy padaczki zależnej od szlaku mTOR (odgrywa zasadniczą rolę w regulacji życia komórki). To kolejny projekt informatyczny TT na rynku medycznym, realizowany we współpracy z naukowcami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum