Komisja zdrowia: czy uprawnione pielęgniarki będą wystawiać e-recepty?

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2018 15:09

- Brak konsultacji społecznych ws. rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty, zbyt szybkie tempo procedowania, kwestia wystawiania e-recept przez uprawnione pielęgniarki, to tylko niektóre wątpliwości, jakie wyrazili posłowie wobec projektu na posiedzeniu komisji zdrowia (28 lutego).

Komisja zdrowia: projekt e-recepty budzi wiele wątpliwości. Fot. Archiwum

Podsekretarz stanu w MZ Janusz Cieszyński zaznaczył, że procedowany projekt przewiduje szereg zmian legislacyjnych, z których niewątpliwie najważniejsza to przeprowadzenie pilotażu e-recepty w ramach projektu P-1. Jak podkreślił jest to sztandarowe przedsięwzięcie Ministerstwa Zdrowia w ramach cyfryzacji systemu.

Dodał też, że projekt przewiduje wprowadzenie możliwości podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej, w tym przede wszystkim e-recepty, przez lekarza. Ponadto umożliwia wystawiania e-recept podczas konsultacji telemedycznych, nie tylko podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

- Przewidujemy uszczelnienie systemu przez obowiązek składania oświadczenia przez podmioty lecznicze, w którym jasno zostanie powiedziane, że w ramach zapotrzebowania realizowane są zamówienia wyłącznie wykorzystywane do działalności leczniczej. Ostatnia kwestia, którą uwzględnia projekt dotyczy zasad refundacji produktów leczniczych wydawanych na e-recepty - wyjaśnił.

Posłowie z komisji zdrowia chcieli dowiedzieć się jednak, co sprawiło, że tak ważny projekt nie przeszedł konsultacji społecznych, a dodatkowo jego ścieżka legislacji została mocno przyspieszona.

- Dlaczego tak ważny projekt jak cyfryzacja recept jest tak pilnie procedowany. Wiemy już dziś, że został on wpisany do drugiego czytania na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu - pytał Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL).

Z kolei Elżbieta Gelert (PO) podkreśliła, że nie zauważa w tym projekcie, aby pielęgniarki uprawnione do wypisywania recept, miały też możliwość wypisywania ich w formie elektronicznej na równi z lekarzami.

Wiceminister Cieszyński wyjaśnił, że wprawdzie wspomniany projekt sam w sobie nie był konsultowany społecznie, jednak znaczne jego zakresy powtarzają się we wcześniej procedowanej ustawie - prawo farmaceutyczne, które przeszło szeroką konsultację społeczną. Dodatkowo zaznaczył, że MZ planuje obszerne konsultacje po przejściu pilotażu e-recepty. Dodał również, że pielęgniarki nie będą miały dostępu do certyfikatu ZUS, ponieważ został on tak opracowany, żeby objąć wszystkich ok. 150 tys. lekarzy.

- Są dwie alternatywne metody podpisywania e-recepty, które mogą być wykorzystywane np. przez uprawnione pielęgniarki. To jest po pierwsze - podpis elektroniczny z certyfikatem kwalifikowanym, a po drugie - bezpłatnie udostępniany przez administrację - profil zaufany - wyjaśnił wiceminister Cieszynski.

Za projektem głosowało 22 posłów, 4 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum