Kłopoty z wystawianiem e-recept

Autor: PW • Źródło: PAP, RMF, TVN2416 maja 2021 12:52

Centrum e-Zdrowia pracuje nad przywróceniem funkcjonalności systemu pozwalającego na wystawianie e-recept - poinformował rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Kłopoty z wystawianiem e-recept
Nie można wystawić e-recepty przez stronę gabinet.gov.pl. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)
  • Lekarze korzystający z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl z powodu awarii nie mogą wskazać w systemie opakowania leku, co oznacza brak możliwości wystawienia e-recepty
  • Nie każdy lekarz ma przy sobie papierowe bloczki recept, które w takiej sytuacji można zastępczo wykorzystać
  • To już kolejna poważna awaria systemów e-zdrowia w weekend. W sobotę przez kilka godzin nie działał system wspomagający zarządzanie ratownictwem medycznym

Radio RMF FM przekazało w niedzielę (16 maja) , że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept.

- Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku - podała stacja.

Nadal nie można wystawić e-recepty przez stronę gabinet.gov.pl

Dzisiaj - jak podaje RMF - są już w stanie wskazać preparat, ale nie mogą wybrać typu opakowania - a to oznacza de facto nadal brak możliwości wystawienia elektronicznej recepty i konieczność wypisania recepty tradycyjnej.

Nie każdy lekarz ma jednak przy sobie bloczki recept, nie każdy również ma wystarczającą ich liczbę.

Medycy pracujący w systemie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skarżyli się, że część pacjentów musieli odesłać bez wystawienia recepty.

W odpowiedzi rzecznik prasowy MZ przekazał w niedzielę, że Centrum e-Zdrowia właśnie przywraca funkcjonalność systemu. Równocześnie zaznaczył, że problem dotyczy recept wystawianych przez stronę gabinet.gov.pl.

Aplikacje gabinetowe do wystawiania e-recept działają normalnie

- Problem dotyczy wystawiania recepty przez stronę gabinet.gov.pl. Przez aplikacje gabinetowe można cały czas je wystawiać. Centrum e-Zdrowia właśnie przywraca funkcjonalność systemu. Wkrótce problem zostanie rozwiązany - zapewnił.

E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod i PESEL pacjenta, by ją zrealizować. Kod pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Może też dostać wydruk informacyjny.

E-recepty można było realizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie od 8 stycznia 2020 r.

E-receptę należy zrealizować w ciągu 30 dni, choć są pewne wyjątki. Antybiotyk wykupić trzeba w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty. Dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przyjmują stale leki, medyk może wystawić receptę ważną rok. Musi to jednak na niej zaznaczyć.

Dwie systemowe awarie w weekend - druga była w systemie PRM

To już kolejna poważna awaria systemów e-zdrowia. W sobotę przez kilka godzin nie działał system wspomagający zarządzanie państwowym ratownictwem medycznym (PRM).

Dyspozytorzy nie widzieli zespołów karetek pogotowia na elektronicznych mapach pozwalających zlokalizować ambulanse znajdujące się najbliżej miejsca wezwania. Bezużyteczne były też tablety jakimi w celu elektronicznego przyjmowania zleceń dysponują zespoły ambulansów, bo dyspozytorzy nie mogli ich wystawiać. Musieli przekazywać polecenia przez radiolinię.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum