Kępowicz: cyfryzacja i diagnostyka "point of care" to wsparcie dla opieki koordynowanej

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia25 listopada 2022 09:25

Przy wprowadzaniu opieki koordynowanej nad pacjentem w POZ pomocne mogą okazać się nowoczesne narzędzia i wyroby medyczne, pozwalające prowadzić badanie "point on care", czyli gdy pacjent po raz pierwszy pojawia się z problemem zdrowotnym - zwraca uwagę Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access w Philips Healthcare, członek zarządu Philips Polska.

Kępowicz: cyfryzacja i diagnostyka "point of care" to wsparcie dla opieki koordynowanej
Michał Kępowicz. Fot. PTWP
  • Opieka koordynowana daje możliwość kompleksowego diagnozowania pacjenta już u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
  • Nowe rozwiązania, takie jak "point of care", dają możliwość badania pacjenta w miejscu, w którym pierwszy raz pojawia się z problemem zdrowotnym, już u lekarza POZ - mówi Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access w Philips Healthcare
  • W opiece koordynowanej bardzo pomocne są też narzędzia cyfrowej komunikacji - zaznacza rozmówca Rynku Zdrowia

Kompleksowa diagnostyka możliwa już w POZ

Jak podkreślił Michał Kępowicz, w polskiej ochronie zdrowia wdrażana jest głęboka reforma, polegająca na wprowadzeniu opieki koordynowanej w POZ.

Opieka koordynowana daje możliwość kompleksowego diagnozowania pacjenta już u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

- Nowoczesne wyroby medyczne do diagnostyki to jedna z odpowiedzi technologicznych na opiekę koordynowaną. Druga to cyfrowe rozwiązania, umożliwiające prowadzenie pacjenta przez system - zaznacza Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych i Market Access w Philips Healthcare, członek zarządu Philips Polska.

- Jeżeli mówimy o narzędziach i wyrobach medycznych do diagnostyki w opiece koordynowanej, to myślę tu o takich rozwiązaniach jak "point of care", czyli dających możliwość badania pacjenta w miejscu, w którym pierwszy raz pojawia się z problemem zdrowotnym, u lekarza POZ - przyznaje Kępowicz.

Przykładem jest mobilna ultrasonografia. Ultrasonograficzna głowica znajduje się w jednym małym urządzeniu. Podłączana jest do tabletu, może być również zestawiona ze smartfonem. Nawet na takim ekranie można dostrzec nieprawidłowości i wstępnie zdiagnozować, co dolega pacjentowi. Jeżeli jesteśmy w stanie przeprowadzić diagnostykę USG w ramach "point of care" w POZ, nie musimy pacjenta stresować kierowaniem do szpitala - mówi Michał Kępowicz.

Pomocne są narzędzia cyfrowej komunikacji

W opiece koordynowanej bardzo pomocne są też narzędzia cyfrowej komunikacji. To na przykład kwestionariusze cyfrowe, które umożliwiają zdalną odpowiedź pacjenta na pytania lekarza. Nie jest wówczas konieczna  wizyta u lekarza POZ. Pacjent może odpowiedzieć na nie zdalnie w domu, co daje możliwość ustalenia, gdzie następnie powinien trafić. Cyfrowe rozwiązania to również tworzenie ankiet, w których jest badana satysfakcja pacjenta z opieki zdrowotnej.

Michał Kępowicz w swojej wypowiedzi zarejestrowanej podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia nawiązywał do dyskusji w trakcie sesji „Podstawowa opieka zdrowotna”, w której brał udział. Jak podkreślał w jej trakcie, zastosowanie rozwiązań cyfrowych jest jednym z wyznaczników rozwoju opieki koordynowanej nad pacjentem i dlatego bardzo ważne jest monitorowanie ich implementacji.

Przywołał przykład brytyjskiego NHS, który do swojej strategii w styczniu 2019 r. wpisał takie cele, jak zapewnienie odpowiedniego poziomu ucyfrowienia podstawowej opieki zdrowotnej. - Założono w nich, że do 2024 roku musi zostać zapewniona obecność online lekarzy na stronach NHS, lekarze muszą zapewnić wszystkim pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej, muszą dysponować odpowiednimi narzędziami internetowymi do prowadzenia konsultacji - wyjaśniał.

- Aby opieka koordynowana się rozwijała, należy stawiać konkretne cele i systematycznie weryfikować ich realizację - podsumował wątek omawiający znacznie cyfryzacji dla powodzenia opieki koordynowanej.

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 24-25 października 2022 r.).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum