Katowice: urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję typuje osoby z gorączką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2020 07:54

Urządzenie, które z wykorzystaniem sztucznej inteligencji identyfikuje osoby z podwyższoną temperaturą ciała, zostało opracowane i jest produkowane w Katowicach.

Katowice: urządzenie wykorzystujące sztuczną inteligencję typuje osoby z gorączką
FOT. leo2014/pixabay

Polscy inżynierowie zaprojektowali Clevell One z myślą o niwelowaniu zagrożenia, jakie niesie ze sobą pandemia koronawirusa. Urządzenie, wykorzystując sztuczną inteligencję, pozwala zidentyfikować osoby z podwyższoną temperaturą ciała, znajdujące się zarówno w dużych, jak i małych skupiskach ludzkich. Ma wbudowany sensor termiczny wskazujący osoby z podwyższoną temperaturą, czyli potencjalnie zakażone koronawirusem.

To pozwala uruchomić działania ochronne wobec innych osób znajdujących się np. na terenie przedsiębiorstw, firm produkcyjnych, centrów handlowych czy urzędów.

- Sytuacja pandemiczna, w jakiej obecnie się znajdujemy, coraz częściej powoduje zwiększoną absencję w sektorach produkcyjnych, gdzie praca zdalna nie wchodzi przecież w rachubę. Nie wszyscy właściciele firm mogą pozwolić sobie na choćby czasowe zawieszenia działalności - powiedział w środę (4 listopada) prezes Clevell AI mówi Grzegorz Szuba. Firma obecnie udostępnia urządzenie przedsiębiorcom w ramach bezpłatnych testów.

Ponieważ jednak Clevell One opiera się na algorytmach sztucznej inteligencji, w każdym momencie możliwe jest rozbudowywanie urządzenia o dodatkowe funkcje - automatyczną rejestrację czasu pracy, rozpoznawanie pracowników, kontrolę dostępu czy wykrywanie osób nietrzeźwych oraz niebezpiecznych zachowań lub obiektów, np. zagubionego lub porzuconego bagażu.

Anna Gumułka (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum