Katalog EDM zostanie rozszerzony. Rozporządzenie wchodzi 2 września

Autor: oprac. JKB • Źródło: RCL, Rynek Zdrowia01 września 2022 18:00

1 września w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Dokument dotyczy rozszerzenia katalogu EDM o kartę profilaktycznego badania ucznia.

Katalog EDM zostanie rozszerzony. Rozporządzenie wchodzi 2 września
Do EDM zostanie wprowadzona karta profilaktycznego badania ucznia. Fot. Shutterstock
  • 1 września w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia poszerzający katalog elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) o kartę profilaktycznego badania ucznia oraz dokumentacji indywidualnej ucznia
  • Według projektu rozporządzenia, prowadzenie wskazanej e-dokumentacji pilotażowo rozpocznie się już 1 września 2022 roku pilotażowo, a od 2027 roku jej prowadzenie będzie obowiązkowe 
  • Długi okres przejściowy jest spowodowany koniecznością wyposażenie podmiotów sprawujących opiekę nad uczniami w odpowiedni sprzęt informatyczny, a także wiąże się z przeszkoleniem pielęgniarek i higienistek szkolnych
  • W dokumencie wskazano, że do dnia 31 sierpnia 2027 r. karta profilaktycznego badania ucznia może być prowadzona na dotychczasowych zasadach. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia

Katalog EDM zostanie rozszerzony. E-dokumentacja obejmie kartę badania ucznia

1 września w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Wśród zmian znalazło się poszerzenie katalogu EDM o:

  • kartę profilaktycznego badania ucznia oraz
  • dokumentacji indywidualnej ucznia prowadzoną przez pielęgniarkę/higienistkę szkolną.

- Rozszerzenie przedmiotowego wykazu o kartę profilaktycznego badania ucznia i dokumentację indywidualną ucznia znajduje uzasadnienie w dążeniu do zapewnienia pracownikom medycznym możliwości łatwego i szybkiego zapoznania się z dokumentacją medyczną dotyczącą ucznia, usprawnienia procesu współpracy między poszczególnymi pracownikami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniem oraz uproszczenia procesu gwarantowania dostępu do tego rodzaju dokumentacji odpowiednio przedstawicielom ustawowym dziecka albo pełnoletniemu uczniowi – czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Jak wskazuje Ministerstwo Zdrowia, wdrożenie wskazanego rozwiązania pomoże w zwiększeniu efektywności oraz dynamiki wymiany informacji między uczestnikami procesu sprawowania opieki zdrowotnej nad uczniami.

Rozbudowa elektronicznej dokumentacji medycznej

Dodanie do katalogu EDM karty profilaktycznego badania ucznia i dokumentacji indywidualnej ucznia jest kolejnym etapem w ramach sukcesywnego poszerzania elektronicznej dokumentacji medycznej. Nałożenie obowiązku prowadzenia przez usługodawców wspomnianej karty i dokumentacji będzie funkcjonował od 1 września 2027 roku.

Długi okres przejściowy został również wyjaśniony przez resort zdrowia:

- Wdrożenie tych rozwiązań do powszechnego i obowiązkowego stosowania wymaga przygotowania podmiotów sprawujących profilaktyczną opiekę nad uczniami, zarówno pod względem wyposażenia w sprzęt informatyczny i oprogramowanie, jak też przeszkolenia pielęgniarek i higienistek szkolnych – podano.

Do tego momentu będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w postaci papierowej. Z kolei od 1 września 2022 roku wdrożony zostanie pilotaż, aby wypracować stosowną formę rozwiązań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum