Już ponad 140 umów na dotacje na poprawę cyberbezpieczeństwa w szpitalach. Można dostać nawet 900 tys. zł

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: NFZ, Ministerstwo Zdrowia, CERT Polska/Rynek Zdrowia01 lipca 2022 15:31

NFZ podpisał już 148 umów ze szpitalami na dotacje na poprawę cyberbezpieczeństwa. W zależności od wysokości kontraktu z Funduszem jedna placówka może dostać nawet 900 tys. złotych na przynajmniej częściowe pokrycie kosztów zakupu  specjalistycznego oprogramowania, urządzeń czy szkoleń dla pracowników.

Już ponad 140 umów na dotacje na poprawę cyberbezpieczeństwa w szpitalach. Można dostać nawet 900 tys. zł
NFZ: ponad 140 umów na dotacje na poprawę cyberbezpieczeństwa. Można dostać nawet 900 tys. zł Fot. Shutterstock
 • Nawet 900 tys. zł mogą otrzymać z NFZ placówki medyczne na podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych
 • Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, umowy na dotacje podpisano już ze 148 szpitalami
 • Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 listopada 2022 roku

148 umów na dofinansowanie poprawy cyberbezpieczeństwa w szpitalach

- W ostatnich latach wzrasta liczba ataków na systemy informatyczne i to jest na pewno ogromne wyzwanie, dlatego też pracujemy cały czas nad wzmacnianiem tych systemów, nad poprawą ich dostępności - mówił w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną dyrektor Centrum e-Zdrowia Paweł Kikosicki.

- Podnoszenie bezpieczeństwa systemów będzie cały czas konieczne i bardzo potrzebne - dodaje.

Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale same zadbają o poprawę bezpieczeństwa systemów, które mogą paść ofiarą ataku cyberprzestępców.

Są już pierwsze umowy. 1 lipca NFZ poinformował o podpisaniu 148 umów ze szpitalami. Jednak droga do dodatkowych pieniędzy na cyberbezpieczeństwo nie została zamknięta - wnioski można składać do 30 listopada tego roku.

Minister zdrowia chwali program

Zainteresowanie umowami na dotację skomentował minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef MZ w mediach społecznościowych podziękował  sekretarzowi stanu ds. cyfryzacji i byłemu podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Zdrowia Januszowi Cieszyńskiemu za "inicjatywę i pomoc w organizacji programu wsparcia dla placówek medycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa".

- Dane medyczne wymagają szczególnej ochrony! - zaznacza Niedzielski.

Cyberbezpieczeństwo w szpitalach. Na co można dostać dofinansowanie?

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa NFZ z dnia 20 maja 2022 r. w sprawie finansowania działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych świadczeniodawców dofinansowaniem w wysokości od ponad 240 tys. zł do 900 tys. zł może zostać objęty zakup m. in.:

 • systemów kopii bezpieczeństwa;
 • systemów antywirusowych dla stacji roboczych i serwerów;
 • systemów kontroli dostępu administracyjnego;
 • urządzeń i oprogramowania typu firewall;
 • systemów zapewniających bezpieczeństwo poczty elektronicznej;
 • rozwiązań zapewniających ochronę DNS;
 • systemów SIEM;
 • systemów NAC;
 • szkoleń w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Dofinansowanie mogą otrzymać placówki, w których wykonywane są następujące świadczenia:

 • leczenie szpitalne;
 • rehabilitacja lecznicza;
 • lecznictwo uzdrowiskowe;
 • opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień.

Skąd potrzeba zwiększenia nakładów na cyberbezpieczeństwo?

Jarosław Olejnik w Centrali NFZ jest dyrektorem, który od lat zajmuje się sprawami bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa informatycznego. Cytowany w komunikacie Funduszu tłumaczy, że "wyciek danych, w tym danych osobowych pacjentów, blokowanie systemu informatycznego, czy szyfrowanie plików przez cyberprzestępców mogą prowadzić do paraliżu i ogromnych strat w podmiotach leczniczych".

- Mogą także uniemożliwić przeprowadzanie planowanych operacji, co zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu pacjentów - dodaje Olejnik.

W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 53 incydenty cyberbezpieczeństwa dotyczące sektora ochrony zdrowia, a od 1 stycznia 2020 roku do września 2020 roku odnotowano ich już ponad 90. Zgodnie z danymi CERT Polska w całym 2020 roku było ich 112, natomiast w 2021 - już 150.

Check Point Research z kolei podaje, że cyberprzestępcy coraz częściej kierują swoje ataki przeciw szpitalom głównie w Europie Środkowej. W 2021 r. na całym świecie odnotowano znaczny wzrost incydentów cyberbezpieczeństwa skierowanych głównie na szpitale aż o 71 proc. w porównaniu z rokiem 2020.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum