Jesteśmy gotowi na sztuczną inteligencję i roboty zamiast lekarzy?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2017 11:43

Ponad połowa pacjentów chciałaby korzystać ze zdalnych konsultacji z internistą. Podobna ich ilość gotowa jest na zastąpienie lekarzy przez zaawansowane technologie oraz roboty wyposażone w sztuczną inteligencję - wynika z udostępnionego "Rzeczpospolitej" raportu firmy doradczej PwC.

Jesteśmy gotowi na sztuczną inteligencję i roboty zamiast lekarzy?
Na zdj. robot da Vinci. Fot archiwum

Raport powstał na podstawie badania „Dlaczego sztuczna inteligencja (AI) i roboty na nowo zdefiniują opiekę zdrowotną". Wzięło w nim udział ponad 11 tys. osób z 12 krajów.

Z przeprowadzonych badań wynika, że najbardziej otwarte na nowe technologie w ochronie zdrowia są rynki wschodzące. Największe poparcie dla robotyzacji medycyny wyrażają mieszkańcy Nigerii (94 proc.) i Turcji (85 proc.). Zdecydowanie mniejsza akceptacja dla takich rozwiązań jest w krajach bardziej rozwiniętych, jak Wlk. Brytania (39 proc.) czy Niemcy (41 proc.).

Polska plasuje się w środku: według PwC niemal 60 proc. pacjentów z naszego kraju jest zainteresowanych tzw. rozwiązaniami telemedycznymi (podobnie zresztą jak w całej Europie Środkowo-Wschodniej). Wśród usług o największym potencjale wymieniane są: telekonsultacje, telemonitoring, telediagnostyka oraz telerehabilitacja.

Eksperci PwC podkreślają, że same usługi telekonsultacji rosną w tempie 110 proc. r./r. Badania pokazały, że pacjenci najchętniej chcieliby korzystać ze zdalnych konsultacji z internistą (ponad 50 proc. respondentów) oraz farmaceutą, kardiologiem i dermatologiem (prawie 40 proc. wskazań).

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum